Teatralne Nagrody Muzyczne 2017

24 czerwca 2017 r. w Filharmonii Narodowej, podczas XI Gali Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury zostali uhonorowani najlepsi w ubiegłym roku twórcy teatru Muzycznego w Polsce. Poniżej przedstawiamy pełną listę laureatów tegorocznej edycji! Już dziś zapraszamy również dyrektorów publicznych teatrów muzycznych oraz Publiczność do uczestnictwa w przyszłorocznej edycji Teatralnych Nagród Muzycznych!

Laureaci XI Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury 2017:

I. Najlepszy spektakl – THE TURN OF THE SCREW/Dokręcanie Śruby (Opera na Zamku w Szczecinie)

IMG_6939Jerzy Wołosiuk odbiera nagrodę dla najlepszego Spektaklu, “Dokręcanie Śruby” – Opera na Zamku w Szczecinie. Nagrodę wręczył Olgierd Łukaszewicz. (fot. Anita Kot)

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały spektakle: “Stabat Mater/Harnasie” – zgłoszony przez Operę Novą w Bydgoszczy i “Borys Godunow” – zgłoszony przez Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.


 

II. Najlepsza śpiewaczka operowa – Jadwiga Postrożna (zgłoszona przez Operę Wrocławską)

MTM_XI_Gala_Nagrod_im_Kiepury_fot_Anita_Kot (230)Najlepsza śpiewaczka operowa Jadwiga Postrożna odbiera nagrodę z rąk prof. Janusza Przybylskiego (fot. Anita Kot).

Wyróżnienia: Wioletta Chodowicz – zgłoszona przez Operę Krakowską i Anna Radziejewska – zgłoszona przez Warszawską Operę Kameralną.


III. Najlepszy śpiewak operowy – Andrzej Lampert (zgłoszony przez Operę Śląską w Bytomiu)

MTM_XI_Gala_Nagrod_im_Kiepury_fot_Anita_Kot (199)Andrzej Lampert odebrał statuetkę z rąk śpiewaczki operowej Anny Lubańskiej (fot. Anita Kot)

Wyróżnienia: Tomasz Rak – zgłoszony przez Operę i Filharmonię Podlaską ECS w Białymstoku oraz Tomasz Szlenkier – zgłoszony przez Opera Nova w Bydgoszczy.


IV. Najlepsza wokalistka musicalowa – Olga Szomańska (zgłoszona przez Teatr Muzyczny w Poznaniu)

MTM_XI_Gala_Nagrod_im_Kiepury_fot_Anita_Kot (276)Olga Szomańska (fot. Anita Kot)

Wyróżnienia: Edyta Krzemień – zgłoszona przez Operę i Filharmonię Podlaską ECS w Białymstoku oraz Zofia Nowakowska – zgłoszona przez Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie.


V. Najlepszy wokalista musicalowy – Janusz Kruciński (zgłoszony przez Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie)

MTM_XI_Gala_Nagrod_im_Kiepury_fot_Anita_Kot (311)Janusz Kruciński (fot. Anita Kot)

Wyróżnienia: Jakub Gąska – zgłoszony przez Teatr Muzyczny w Lublinie oraz Jakub Wocial – zgłoszony przez Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie.


VI. Najlepszy debiut (śpiewaczki) – Joanna Kędzior (zgłoszona przez Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu)

IMG_7086Joanna Kędzior – zwyciężczyni kategorii Najlepszy Debiut Śpiewaczki i prof. Izabela Kłosińska (fot. Anita Kot)



VII. Najlepszy debiut (śpiewaka) – Sławomir Kowalewski (zgłoszony przez Operę Novą w Bydgoszczy)

IMG_7259Sławomir Kowalewski (fot. Anita Kot)


VIII. Najlepszy reżyser – Natalia Babińska (zgłoszona przez Operę na Zamku w Szczecinie)

IMG_7181Natalia Babińska i Marek Weiss (fot. Anita Kot)

Wyróżnienia: Iwan Wyrypajew – zgłoszony przez Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu oraz Waldemar Zawodziński – zgłoszony przez Operę Śląską w Bytomiu.


IX. Najlepszy dyrygent – Jerzy Dybał (zgłoszony przez Operę Śląską w Bytomiu)

IMG_6996Nagrodę w imieniu laureata odebrał Adam Zarzycki, product manager Sony Music Entertainment Poland (fot. Anita Kot)

Wyróżniania: Tomasz Tokarczyk – zgłoszony przez Operę Krakowską i Jerzy Wołosiuk – zgłoszony przez Operę na Zamku w Szczecinie.


X. Najlepsza tancerka klasyczna – Yuka Ebihara (zgłoszona przez Operę Narodową w Warszawie)

MTM_XI_Gala_Nagrod_im_Kiepury_fot_Anita_Kot (162)Najlepsza Tancerka Klasyczna Yuka Ebihara i wręczająca nagrodę Barbara Sier-Janik (fot. Anita Kot)

Wyróżnienia: Chisato Ishikawa – zgłoszona przez Teatr Muzyczny w Lublinie oraz Ksenia Naumets – zgłoszona przez Operę na Zamku w Szczecinie.


XI. Najlepszy tancerz klasyczny – Vladimir Yaroshenko (zgłoszony przez Operę Narodową w Warszawie)

MTM_XI_Gala_Nagrod_im_Kiepury_fot_Anita_Kot (181)Vladimir Yaroshenko (fot. Anita Kot)

Wyróżnienia: Pedro Rizii – zgłoszony przez Operę na Zamku w Szczecinie oraz Filip Krzyżelewski – zgłoszony przez Teatr Muzyczny w Lublinie.


XII. Najlepsza tancerka współczesna – WYRÓŻNIENIE – Karolina Cichy-Szromnik (zgłoszona przez Operę na Zamku w Szczecinie)

Kapituła tegorocznych XI Teatralnych Nagród Muzycznych zdecydowała o nieprzyznawaniu głównej nagrody żadnej z nominowanych tancerek.


XIII. Najlepszy tancerz współczesny – WYRÓŻNIENIE – Paweł Wdówka (zgłoszony przez Operę na Zamku w Szczecinie)

Podobnie jak w przypadku kategorii “Najlepsza tancerka współczesna”, również w przypadku “Najlepszego tancerza współczesnego” Kapituła zdecydowała o przyznaniu jedynie wyróżnienia.


XIV. Najlepsza choreografia – Henryk Konwiński (zgłoszony przez Teatr Wielki w Łodzi)

MTM_XI_Gala_Nagrod_im_Kiepury_fot_Anita_Kot (285)Henryk Konwiński (fot. Anita Kot)

Wyróżniania: Robert Bondara – zgłoszony przez Opera Nova w Bydgoszczy oraz Jacek Tyski – zgłoszony przez Operę Krakowską.


XV. Najlepsza scenografia – Martyna Kander (zgłoszona przez Operę na Zamku w Szczecinie) i Julia Skrzynecka-Bogusławska (zgłoszona przez Operę Novą w Bydgoszczy)

IMG_7031Na zdjęciu od lewej: Robert Bonara, który odebrał nagrodę w imieniu Martyny Kander, Marek Chowaniec, wręczający statuetki oraz Julia Skrzynecka-Bogusławska (fot. Anita Kot).

Wyróżniania: Oliver Fredj, Massimo Trancanetti, Gaspard Pinta – zgłoszeni przez Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.


XVI. Najlepszy plakat teatralno – muzyczny – Andrzej Pągowski (zgłoszony przez Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu)

MTM_XI_Gala_Nagrod_im_Kiepury_fot_Anita_Kot (298)Andrzej Pągowski odbiera nagrodę za najlepszy plakat teatralno-muzyczny z rąk Kamy Zboralskiej i Jana Szurmieja (fot. Anita Kot)

Wyróżniania: Lex Drewiński – zgłoszony przez Operę na Zamku w Szczecinie oraz Adam Pękalski – zgłoszony przez Operę Novą w Bydgoszczy.


XVII. Najlepsze kostiumy – Maria Balcerek (zgłoszona przez Operę Krakowską i Operę Śląską w Bytomiu)

MTM_XI_Gala_Nagrod_im_Kiepury_fot_Anita_Kot (215)Autorka najlepszych kostiumów – Maria Balcerek i wręczający nagrodę Andrzej Pągowski (fot. Anita Kot)

Wyróżniania: Martyna Kander – zgłoszona przez Operę na Zamku w Szczecinie oraz Katarzyna Lewińska – zgłoszona przez Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.


XVIII. Nagroda Specjalna za całokształt pracy artystycznej – Jitka Stokalska-Dzierżykrajova (zgłoszona przez Warszawską Operę Kameralną)

Na prośbę Laureatki, która tego dnia nie mogła być obecna w Filharmonii Narodowej nagrodę z rąk wicemarszałka Województwa Mazowieckiego, pana Wiesława Raboszuka odebrała Iwona Wujastyk – dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego imienia Jana Kiepury w Warszawie oraz przewodnicząca Kapituły XI Teatralnych Nagród Muzycznych.
MTM_XI_Gala_Nagrod_im_Kiepury_fot_Anita_Kot (326)

Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Wiesław Raboszuk i Iwona Wujastyk, Dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego imienia Jana Kiepury w Warszawie (fot. Anita Kot)

Visit Us On FacebookVisit Us On YoutubeVisit Us On Twitter