Sezon 2010/2011

18 września 2010r. Wiesław Ochman poprowadził w Filharmonii Narodowej Koncert Kiepurowski.
Wystąpili: Izabella Kłosińska – sopran, Renata Dobosz – mezzosopran, Ewa Majcherczyk – sopran koloraturowy, Adam Sobierajski – tenor i Wilhelm Heinrich – trąbka.
Orkiestrą Mazowieckiego Teatru Muzycznego dyrygował Tadeusz Karolak.
W programie koncert wykonano:
1. F.CHOPIN- HULANKA -R.DOBOSZ, E.MAJCHERCZYK, A.SOBIERAJSKI, W.OCHMAN
2. A.DVORZAK- ARIA RUSAŁKI z opery ”Rusałka”- I.KŁOSIŃSKA
3. G.BIZET- INTERMEZZO z opery ”Carmen”- W.HEINRICH +ORKIESTRA
4. V.BELLINI- FENSTRA CHE LUCIVE-W.OCHMAN
5. J.STRAUSS- ARIA ADELI z operetki ”Zemsta Nietoperza”- E.MAJCHERCZYK
6. G.ROSSINI- UWERTURA do opery ”Włoszka w Algierze”- ORKIESTRA -T.KAROLAK
7. E. de CURTIS-NON TI SCORDAR DI ME-A.SOBIERAJSKI
8. F.LOEWE ARIA ELISY z musicalu „My Fair Lady”- Przetańczyć całą noc- R.DOBOSZ
9. LEROY ANDERSON-LULLABY-W.HEINRICH + ORKIESTRA
10. E.KALMAN- ARIA SILVY z operetki ”Księżniczka Czardasza”- I.KŁOSIŃSKA
11. E.KALMAN- DUET z operetki ”Hrabina Marica” :”Ach, jedź do Varasdin’”- E.MAJCHERCZYK, A.SOBIERAJSKI
12. E.A.BEAR-MIDSTREAM-R.DOBOSZ, W.OCHMAN
13. WIĄZANKA SANTA LUCIA
a. A.E. de CURTIS- TU CHA NUN CHIAGNE -W.OCHMAN., A.SOBIERAJSKI
b. B.T. COTTRAU- SANTA LUCIA- R.DOBOSZ, E.MAJCHERCZYK
c. C.A.SIECZYŃSKI- WIEN, WIEN…-I.KŁOSIŃSKA
d. D.G. WINKLER- O MIA BELLA NAPOLI- TUTTI
14. F.LEHAR- USTA MILCZĄ- TUTTI
15. G.VERDI- LIBIAMO…- TUTTI

1 października 2010r. odbył się specjalny pokaz spektaklu “Zgaga” dla gości radia RMF MAXXX. Po przedstawieniu Dorota Stalińska spotkała się z publicznością.

2 października 2010r. na Bielańskiej Scenie Kameralnej Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury odbyło się oficjalne otwarcie nowego sezonu teatralnego 2010/2011. Rozpoczęliśmy monodramem Doroty Stalińskiej “Zgaga”.

3 października 2010r. po przerwie wakacyjnej wznowiliśmy edukacyjne poranki muzyczne dla dzieci “Muzyka górą!!! Zaprasza Tomasz Kammel”. Bohaterem opowieści o bardzo dużym instrumencie był KONTRABAS. Młodzi widzowie dowiedzą się między innymi:
Czy to prawda, że skrzypce, altówka i wiolonczela należą do tej samej rodziny instrumentów co kontrabas? Co to jest oktabass?
Dlaczego na kontrabasie gra się czasami smyczkiem, a czasami palcami? A również, że największy kontrabas na świecie ma
4 i pół metra wysokości! Na kontrabasie grał Kuba Langiewicz.

8 października 2010r. Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury został zaproszony na występy gościnne do Płocka. Na otwarcie sezonu w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego wystawiliśmy spektakl “Chopin, muzyka i miłość” w reż. Włodzimierza Izbana. Zagraliśmy dwukrotnie o godz. 11.00 i o 19.00. W przedstawieniu wystąpili: Dominika Ostałowska jako George Sand, Wojciech Kopczak – pianino, Joanna Kściuczyk- Jędrusik – sopran i Jarosław Kitala – baryton.

9 października 2010r. na Bielańskiej Scenie Kameralnej MTM wystąpiła Joanna Szczepkowska w pełnym wdzięku, ironii i humoru autorskim monodramem “Goła Baba” w reż. Agnieszki Glińskiej. Ekspansywna, rubaszna Goła Baba i tajemnicza, zwiewna Kobieta z Parasolką na różne sposoby uwodzą widza i próbują przekonać do własnych poglądów na sztukę, sukces, życie.

10 październiaka 2010r. Tomasz Kammel poprowadził kolejny poranek edukacyjny dla dzieci “Muzyka górą!”. Na Bielańskiej Scenie Kameralnej odbył się koncert „Muzyka na cztery smyki”, czyli opowieść o kwartecie smyczkowym (cz.1). Młodzi widzowie dowiedzieli się między innymi: Co to są te smyki? Co to znaczy grać w kwartecie, czy to samo co grać w krawacie?
Dzieci usłyszały polki, walce, tanga i menuety w wykonaniu Kwartetu Mazowieckiego Teatru Muzycznego w składzie:
Marek Zebura –I skrzypce
Robert Gil – II skrzypce
Mariusz Lech – altówka
Maciej Skowroński – wiolonczela

16 października 2010r. na Bielańskiej Scenie Kameralnej wystawiliśmy kolejny spektakl z cyklu MONODRAMY GWIAZD. W przedstawieniu “Belfer” Jean-Pierre’a Dopagne’a  zagrał Wojciech Pszoniak. Sztukę wyreżyserował Michał Kwieciński.
“Belfer” to historia nauczyciela licealnego, któremu przyszło uczyć literatury w szkole dla tak zwanej trudnej młodzieży. Mający poczucie misji profesor nie poddaje się, traktuje swoją pracę jako rodzaj gry, choć bardziej pasowałoby określenie “szkoła przetrwania”…
Po mistrzowsku napisany tekst – prosty, zaskakujący niespodziewanymi obrotami akcji.

17 października 2010r. dzieci ponownie spotkały się z Tomaszem Kammelem na edukacyjnym poranku muzycznym“Muzyka górą”. Młodzi melomani wysłuchali koncertu kwartetu smyczkowego w składzie:
Marek Zebura – I skrzypce
Robert Gil – II skrzypce
Mariusz Lech – altówka
Maciej Skowroński – wiolonczela.
W repertuarze znalazły się między innymi utwory Bimboniego, Gershwina, van Beethovena, Mannota, Barbirolliego, Desormesa i Harburga.
Mali widzowie uczyli się także tańczyć starego dworskiego tańca – menueta.

20 października w Centrum Olimpijskim PKOI odbył się uroczysty koncert z okazji 20-lecia Samorządu na Mazowszu.
Wystąpili: Wiesław Ochman, Iwona Socha, Piotr Friebe z towarzyszeniem Orkiestry Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury
pod dyrekcją Tadeusza Karolaka.
W programie koncertu znalazły się następujące utwory:
1. F. CHOPIN  – Hulanka
2. G. PUCCINI – Aria Musetty z op. Cyganeria
3. G. ROSSINI – Uwertura do op. Włoszka w Algierze
4. G. BIZET – Kuplety Toreadora z op. Carmen
5. G. VERDI – Aria Księcia z op. Rigoletto – „Questa o quella…”
6. F. LEHAR – Aria Guiditty z opt. Giuditta – „Meine Lippen sie küssen so heiss”
7. R. STOLZ – Im Prater…
8. F. LEHAR – Duet z opt. Wesoła Wdówka – „Usta milczą, dusza śpiewa”
9. F. LEHAR – Kuplety Daniły z opt. Wesoła Wdówka
10. F. LEHAR – Aria Su Chonga z opt. Kraina Uśmiechu
11. Wiązanka Mak polny
NON TI SCORDAR DI ME
SOLO PER TE LUCIA
AMAPOLA
SIBONEY
GRANADA

23 października 2010 r. na Bielańskiej Scenie Kameralnej MTM im. Jana Kieputy gościliśmy Tadeusza Kwintę, ArtystęPiwnicy pod Baranami.  Aktor wystąpił w monodramie aktorsko-wokalnym swojego autorstwa pt. “Gdzie jest mój Homel?”. Spektakl powstał na podstawie książki “Burzliwe życia Lejzorka Rojtszwańca” rosyjskiego pisarza i publicystyIlji Erenburga. Przedstawienie pełene muzyki i poezji oraz tęsknoty za światem „odchodzącej” przedwojennej kultury żydowskiej małych miasteczek. Songi i przypowieści żydowskiego krawca Lejzorka Rojtszwańca to wspaniały popis aktorstwaTadeusza Kwinty.

24 października 2010r. najmłodsi bywalcy Bielańskiej Sceny Kamerelnej MTM im. Jana Kiepury obejrzeli przedstawienie taneczno-aktorskie inspirowane baletem “Kopciuszek” z muzyką Sergiusza Prokofiewa. Spektakl wyreżyserowała i opracował choreograficznie Anna Wujkowska-Morka. Po przedstawieniu dzieci spotkały się z tancerzami, mogły zobaczyć z bliska kostiumy, baletki, pointy oraz zdobyć autografy artystów lub zrobić sobie z nimi zdjęcie.

Nasz Teatr został laureatem konkursu Mazowiecka Firma Roku 2010, w kategorii Działalność Kulturalna. W sobotę 23 października Dyrektor Włodzimierz Izban odebrał tę prestiżową nagrodę. Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury zajął trzecie miejsce i otrzymał statuetkę brązowego ORŁA MAZOWSZA.
Celem konkursu Mazowiecka Firma Roku  jest promocja tych przedsiębiorstw i instytucji, które zarządzane w sposób nowoczesny reprezentują ponadprzeciętny i godny naśladowania poziom, osiągają dobre wyniki oraz kierują się zasadami etyki w prowadzeniu swojej działalności. W tym roku przyznano, po raz pierwszy, nagrody dla instytucji kultury. Pierwsze miejsce zajęło Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, natomiast drugie Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki.

29 października zespół Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury złożył kwiaty i zapalił znicze na grobie Jana Kiepury na warszawskich Powązkach.

6 listopada 2010 na Bieleńskiej Scenie Kameralnej MTM wystąpiła Dorota Stalińska z monodramem „Zgaga … czyli tragiczne skutki poplątania jedzenia z miłością”.

7 listopada 2010 w ramach cyklicznych spotkań Muzyka górą! na Bielańskiej Scenie Kameralnej MTM wystawiliśmy bajkę baletową „Szeherezada”. Baśniową opowieść taneczno-aktorską inspirowaną słynnym baletem  wyreżyserowała Anna Wujkowska-Morka.
Piękna i mądra Szeherezada chcąc uchronić się przed śmiercią opowiada przez tysiąc i jedną noc bajki swojemu mężowi sułtanowi Szachrijarowi. Wśród wielu historii są opowieści o niezwykłych przygodach żeglarza Sindbada, o księciu, który jako wędrowny mnich żyje z jałmużny, o miłości młodych księcia i księżniczki, a także o dramatycznych wydarzeniach podczas święta w Bagdadzie.
Muzykę do baletu „Szeherezada” napisał słynny rosyjski kompozytor Mikołaj Rimski-Korsakow.

7 listopada 2010 Orkiestra Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury zagrała koncert pod dyrekcją Maestro Jerzego Maksymiuka. Gala z okazji Narodowego Dnia Niepodległości odbyła się w Teatrze Dramatycznym w Płocku .
Wykonano trzy z najsłynniejszych kompozycji instrumentalnych w muzyce polskiej XX wieku: niezwykle oryginalny Koncert na fortepian
i orkiestrę smyczkową Henryka Mikołaja Góreckiego, w którym partię solową wykona Anna Górecka (córka kompozytora), ponadto nawiązującą do muzyki góralskiej „Orawę”  Wojciecha Kilara oraz młodzieńczą SerenadęMieczysława KarłowiczaIwona Hossa zaśpiewała dwie arie sopranowe. Utwory muzyczne przeplatane były fragmentami poezji MickiewiczaSłowackiegoWyspiańskiegoTuwima i Gałczyńskiego, które recytowali aktorzy Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku.

27 listopada 2010 roku na Bielańskiej Scenie Kameralnej MTM gościliśmy Gwiazdę Piwnicy pod Baranami Dorotę Ślęzakz zespołem. Artystka wykonała piosenki ze swojego debiutankiego albumu “Nie wiedziałam”, wydanego w maju tego roku, a także utwory Grzegorza Turnaua, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty, Wiesław Dymnego i Leszka Wójtowicza. Na bis publiczność usłyszała między innymi premierowe wykonanie piosenki Barbary Kościuszko “Góry”.

28 listopada  2010 roku muzyczne spotkanie dla najmłodszych “Muzyka górą! Flamenco – taniec z dalekiej Andaluzji” opracowała i poprowadziła nasza koleżanka Emilia Krzyżanowska. Młodzi widzowie dowiedzieli się między innymi co to są kastaniety, jak klaszczą Hiszpanie i dlaczego przy sukniach tancerki mają tak duż falbanek. Na gitarze hiszpańskiej grała Marta Guisado, a flamenco tańczyła Nadia Mazur.

11 grudnia 2010 roku na Bielańskiej Scenie Kameralnej MTM im. Jana Kiepury wystąpiła ze swoim recitalem “Rysy na życiorysie”, Artystka Piwnicy pod Baranami Kamila Klimczak.  W repertuarze znalazły się piosenki warszawskich oraz krakowskich kompozytorów i autorów tekstów. Przede wszystkim były utwory niezapomnianego tandemu – Jerzy Wasowski i Jeremi Przybora, a także piosenki do tekstów Ewy Lipskiej, Wojciecha Młynarskiego, Wisławy Szymborskiej, Jonasza Kofty, Witolda Turdza, Andrzeja Waligórskiego i Agnieszki Grochowicz z muzyką Zygmunta Koniecznego, Grzegorza Turnaua, Dawida Rudnickiego, Jerzego Derfla i Andrzeja Zaryckiego.

12 grudnia 2010 roku  na koleknym spotkaniu Muzyka górą! dzieci obejrzały bajkę baletową “Dziadek do orzechów” z muzyką Piotra Czajkowskiego. Podczas bożonarodzeniowego przyjęcia wszystko się może zdarzyć. Mała Klara dostaje w prezencie pod choinkę Dziadka do Orzechów, który dzielnie walczy ze złośliwymi myszami, a potem przemienia się w Księcia. Dziewczynka przenosi się także do niezwykłej krainy słodyczy. Inscenizację wyreżyserowała Anna Wujkowska-Morka.

18 grudnia 2010 na Bielańskiej Scenie Kameralnej MTM wystąpiła ze swoim recitalem “Piękny świat” Stanisława Celińska. Występ jest opowieścią o współczesnej kobiecie, która pokonuje beznadzieję i wszelkie przeciwności losu, pokazuje optymistyczne strony codziennego życia. Recital został złożony z czterech części – Wiara, Nadzieje, Miłość i Piękny Świat. Artystka wykonała utwory wybitnych poetów i kompozytorów m.in. “Błogosław Panie” Kazimierza Wierzyńskiego, Okudżawy, Haliny Poświatowskiej i innych.

19 grudnia 2010 nasi najmłodsi widzowie spotkali się z Artystami MTM na wspólnym kolędowaniu. Dzieci usłyszały najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki w wykonaniu Chóru naszego Teatru. Tomasz Kammel opowiedział o bożonarodzeniowym drzewku i o świątecznych ozdobach choinkowych. Wszyscy mali widzowie otrzymały po tradycyjnym lizaku i śpiwniczki z kolędami.

21 grudnia 2010 w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odbył się wigilijny koncert kameralny przygotowany przez Artystów MTM. Wystąpiło trio w składzie dwie harfy i wokal. W repertuarze znalazły się między innymi kolędy polskie oraz utwory Vivaldiego, Tourniera, Pachelbela, Straussa, Respigi’a i Andresa.    

22 grudnia 2010 roku kwartet puzonowy Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury wystąpił z repertuarem świątecznym podczas Wigilii w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego.

1 stycznia 2011 roku o godz. 17.00 już po raz szósty w Filharmonii Narodowej odbył się Koncert Noworoczny Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury. Tego wieczoru najpiękniejsze wiedeńskie walce, polki i czardasze zabrzmiały pod batutą Maestro Jerzego Maksymiuka. Znane arie operowe i operetkowe wykonała Iwona Hossa, a muzyczne niespodzianki przygotował zespół
Affebre Concinui. Gościnnie wystąpiła także świetnie zapowiadająca się młoda sopranistka Joanna Jakubasi 12-letnia zwyciężczyni programu “Mam Talent” – Magda Welc.
Koncert poprowadził znakomity dziennikarz muzyczny Programu 1 Polskiego Radia Paweł Sztompke.
Honorowy patronat nad koncertem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Pan Adam Struzik.

WYKONAWCY:
Jerzy Maksymiuk – dyrygent
Iwona Hossa – sopran
oraz zespół wokalny Affabre Concinui w składzie:
Robert Hylla – kontratenor
Leszek Marciniak – kontratenor
Przemysław Czekała – tenor
Piotr Lewandowski – baryton
Piotr Dziurla – bas
Artur Hoffmann – bas
Gościnnie Joanna Jakubas – sopran, Magda Welc – zwyciężczyni trzeciej edycji programu „Mam talent”

PROGRAM KONCERTU:
P. Czajkowski: Polonez z opery Eugeniusz Oniegin – orkiestra MTM
J.S. Bach: Badinerie – Affabre Concinui
Ch. Gounod: Walc Julii Je veux vivre dans ce rêve z opery Romeo i Julia – Iwona Hossa i orkiestra MTM
M. Gibb: How Deep Is Your Love – Affabre Concinui
J. Brahms: Taniec nr 5 z Tańców węgierskich – orkiestra MTM
J. Strauss: Walc Odgłosy wiosny – Iwona Hossa i orkiestra MTM
G. Rossini: Duetto buffo di due gatti – Affabre Concinui
A. Lloyd Webber: Memory z musicalu Koty – Joanna Jakubas
H. Berlioz: Symfonia Fantastyczna, cz. II Walc – orkiestra MTM
——————————————————————————————————————
J. Strauss: Uwertura do operetki Baron cygański – orkiestra MTM
F. Lehar: Es lebt ein Vilja z operetki Wesoła wdówka – Iwona Hossa i orkiestra MTM
T. Cutugno: Et si tu n’existais pas – Affabre Concinui
A. Chaczaturian: Taniec z szablami z baletu Gajane – orkiestra MTM
F. Poulenc: Les chemins de l’amour – Joanna Jakubas
P. Czajkowski: Taniec wróżki z baletu Dziadek do orzechów – orkiestra MTM
J. Strauss: Czardasz Rozalindy z operetki Zemsta nietoperza – Iwona Hossa i orkiestra MTM
W. Korcz: Och życie, kocham cię nad życie – Magda Welc
J. Maksymiuk: Piosenka z nutką optymizmu – Magda Welc

6. Koncert Noworoczny Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury transmitował Program 1 Polskiego Radia. Wydarzenia wysłuchało ponad 1. 500.000 słuchaczy. Ponadto umożliwiliśmy mieszkańcom Warszawy oglądanie koncertu na telebimie ustawionym przy Krakowskim Przedmieściu. Natomiast pacjeńci Szpitala Bielańskiego mogli obejrzeć i wysłuchać Koncertu Noworocznego na ekranie ustawionym w świetlicy.

15 stycznia na Bielańskiej Scenie Kameralnej MTM wystawiliśmy spektakl “Hipnoza” Antoniego Cwojdzińskiego w reżyserii Wojciech Malajkata.
Wystąpili Beata Ścibakówna i Rafał Królikowski.
Pewnego dnia w gabinecie psychiatrycznym Jana pojawia się znana aktorka Rena. Artystka cierpi na dziwne bóle gardła, co uniemożliwia jej śpiewanie na scenie. Niestety żadne terapie medyczne nie pomagają. Jedyną szansą na wyzdrowienie staje się hipnoza. Rena ma nadzieję, że nowa metoda, chociaż kontrowersyjna, przyniesie oczekiwane rezultaty i będzie mogła kontynuować swoją karierę artystyczną. Jednak pewne sprawy przybierają nieoczekiwany obrót i ….

16 stycznia na Bielańskiej Scenie Kameralnej MTM im. Jana Kiepury dzieci obejrzały dwa przedstawienia taneczno-aktorskie (o godz. 12.30 i 16.00) zrealizowane na podstawie baletu “Kopciuszek” z muzyką Sergiusza Prokofiewa. Spektakl wyreżyserowała i opracowała choreograficznie Anna Wujkowska-Morka.

29 stycznia 2011 na Bielańskiej Scenie Kameralnej MTM im. Jana Kiepury wystąpił Dorota Stalińska z monodramem “Żmija”. Spektakl został oparty na motywach opowiadania Aleksego Tołstoja.

30 stycznia 2011 na Bielańskiej Scenie Kameralnej MTM im. Jana Kiepury dzieci po raz kolejny spotkały się z Tomaszem Kammelem, który opowiadał o ludzkim głosie. Najmłodsi widzowie dowiedzieli się między innymi: Co to znaczy śpiewać nisko lub wysoko? Co to takiego tenor lub sopran? Jak się śpiewa a capella? Poranek MUZYKA GÓRĄ! zilustrował muzycznie Lemon Quartet.

11 lutego 2011 Urszula Gutowska poprowadziła w ramach cyklu MUZYKA GÓRĄ! W TWOJEJ SZKOLE dwa spotkania muzyczne w Zespole Szkół Sióstr im. Jezus w Warszawie. Pierwsze z nich, skierowane do gimnazjalistów, poświęcone było instrumentom dętym blaszanym. Kwintet Acoustic Brass w skaładzie dwie trąbki, waltornia, puzon i tuba wykonał znane melodie i standardy jazzowe.
Drugie spotkanie z udziałem dzieci z klas 1-5 poświęcone było trąbce. Młodzi widzowie poznali trąbkę jako instrument królewski, wojskowy i jazzowy. Spotkanie zilustrował muzycznie Tomasz Kirszling, który grał na trąbce klasycznej, na picolo i flugelhorn.

12 lutego 2011 na Bielańskiej Scenie Kameralnej MTM im. Jana Kiepury wystąpił Tadeusz Kwinta, Artysta Piwnicy pod Baranami. Aktor przygotował dla warszawskiej publiczności monodram “Mały Książę” na motywach książki Antoine’a de Saint-Exupery’ego.

13 lutego 2011 w cyklu edukacyjnych MUZYKA GÓRĄ! ZAPRASZA TOMASZ KAMMEL dzieci poznały instrumenty dęte blaszane. Wystąpił kwintet Rafała Piłasiewicza, który zagrał na czterech puzonach i tubie.

13 lutego 2011 Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury wystąpił z Koncertem Karnawałowym w Sali Koncertowej przy kościele pw. Wniebowzięcia Pańskiego na Ursynowie. Orkiestrą MTM dyrygował Tadeusz Karolak. Śpiewali: Liza Wesołowska – sopran i Andrzej Wiśniewski – tenor. W programie koncertu wykonano:
1. G. Rossini – Uwertura  do opery Włoszka w Algierze
2. J. Strauss – Aria Adeli z operetki Zemsta nietoperza – wyk. L. Wesołowska
3. E. de Curtis – Non ti scordar di me – wyk. A. Wiśniewski
4. E. Kalman – duet z operetki Księżniczka Czardasza – wyk. L. Wesołowska, A. Wiśniewski
5. F. Lehár – Twoim jest serce me z Krainy Uśmiechu – wyk. A. Wiśniewski
6. J. Offenbach – Aria Pericholi Nic nie pamiętam… – wyk. L. Wesołowska
7. J. Strauss – walc Nad pięknym modrym Dunajem
8. F. Lehár –Usta milczą, dusza śpiewa z operetki Wesoła wdówka – wyk. L. Wesołowska, A. Wiśniewski

14 lutego 2011w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbył się Nadzwyczajny Koncert Walentynkowy Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury.  Wieczór poprowadził światowej sławy tenor Wiesław Ochman razem ze znaną dziennikarką radiową i telewizyjną Marią Szabłowską. Orkiestra MTM zagra pod dyrekcjąTadeusza Karolaka.
Obok Maestro Wiesława Ochmana usłyszeliśmy młodych solistów: Barbarę Gutaj – sopran, Iwonę Sochę –sopran,Joannę Jakubas – sopran, Jana Jakuba Monowida – kontratenor i Macieja Komandera – tenor. Niespodzianką wieczoru był występ Bohdana Łazuki , który wykonał swoje najbardziej znane piosenki w składance „Życiorys muzyczny”. Aktorowi akompaniował Czesław Majewski, znakomity muzyk i aranżer.
Nadzwyczajny Koncert Walentynkowy Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury był transmitowany w Programie I Polskiego Radia.

Program koncertu:

1. R. STOLZ – Im Prater… – wyk. W. Ochman
2. G. PUCCINI – Aria Musetty z opery Cyganeria – wyk. I. Socha
3. J. OFFENBACH – Barkarola z opery Opowieści Hoffmanna – wyk. B. Gutaj, J. J. Monowid
4. L. RÓŻYCKI – Walc Caton z opery Casanova – wyk. J. Jakubas
5. F. LEHÁR – Aria Su Chonga z operetki Kraina uśmiechu – wyk. M. Komandera
6. E. KALMAN – Czardasz z operetki Księżniczka czardasza – wyk. I. Socha
7. J. STRAUSS – Kuplety Księcia Orłowskiego z operetki Zemsta nietoperza – wyk. J. J. Monowid
8. E. KALMAN – Duet z operetki Księżniczka czardasza – wyk. J. Jakubas, M. Komandera
9. J. OFFENBACH – Aria ze śmiechem z operetki Perichola – wyk. B. Gutaj
10. Życiorys muzyczny – wyk. B. Łazuka, Cz. Majewski
11. F. LEHÁR – Usta Milczą… z operetki Wesoła wdówka – wyk. B. Gutaj, J. Jakubas, I. Socha, M. Komandera, B. Łazuka,
Cz. Majewski, J. J. Monowid, W. Ochman

19 lutego 2011 na Bielańskiej Scenie Kameralnej wystąpiła Dorota Stalińska w monodramie “Zgaga … czyli tragiczne skutki poplątania jedzenia z miłością” na motywach powieści Nory Ephron.
W siódmym miesiącu ciąży Rachel Samstat odkrywa, że jej mąż Mark kocha inną kobietę. Fakt, że rywalka “jest wysoka jak wieża, ma szyję jak żyrafa i nos jak trąbę słonia”, jakoś jej nie pociesza. Czasami jednak pociesza ją gotowanie, gdyż Rachel zajmuje się pisaniem książek kucharskich. Pomiędzy próbami ratowania swego małżeństwa, bohaterka podaje niektóre ze swych ulubionych przepisów kulinarnych.

20 lutego 2011 w ramach cyklu MUZYKA GÓRĄ! odbyły się dwa spektakle dla dzieci “Dziadek do Orzechów” o godz. 12.30 i 16.00.
Bajkę baletową z muzyką Piotra Czajkowskiego opracowała choreograficznie i wyreżyserowała Anna Wujkowska-Morka.
Podczas bożonarodzeniowego przyjęcia wszystko się może zdarzyć.Mała Klara dostaje w prezencie pod choinkę Dziadka do Orzechów,
który dzielnie walczy ze złośliwymi myszami, a potem przemienia się w Księcia. Dziewczynka przenosi się także do niezwykłej krainy słodyczy.
Atrakcją inscenizacji był też występ prawdziwego czarodzieja.

26 lutego 2011 na Bielańskiej Scenie Kameralnej MTM w cyklu RECITALE SŁAW wystąpił Mariana Opani. Aktor zaśpiewał między innymi piosenki i pieśni Brela, Hemara, Wysockiego Okudżawy i Młynarskiego. Nie zabrakło także kabaretowych monologów autorstwa Antoniego Słonimskiego, Marcina Wolskiego i Jana Pietrzaka.

27 lutego 2011 odbył się edukacyjny poranek dla dzieci MUZYKA GÓRĄ!!! “Raz na ludowo! Hej!”, czyli opowieść o polskiej muzyce ludowej. Najmłodsi widzowie poznali zwyczaje i tańce polskiej szlachty, dowiedzieli się jak bawiła się polska wieś na Mazowszu.
Wystąpił zespół „Polski łan” Zbyszka Jasińskiego.

5 marca na Bielańskiej Scenie Kameralnej MTM wystawiono spektakl “Hipnoza” w reż. Wojciecha Malajkata.
W przedstawieniu wystąpili Beata Ścibakówna i Rafał Królikowski.
Pewnego dnia w gabinecie psychiatrycznym Jana pojawia się znana aktorka Rena. Artystka cierpi na dziwne bóle gardła, co uniemożliwia jej śpiewanie na scenie. Niestety żadne terapie medyczne nie pomagają. Jedyną szansą na wyzdrowienie staje się hipnoza. Rena ma nadzieję, że nowa metoda, chociaż kontrowersyjna, przyniesie oczekiwane rezultaty i będzie mogła kontynuować swoją karierę artystyczną. Jednak pewne sprawy przybierają nieoczekiwany obrót i ….

6 marca tradycyjnie odbył się edukacyjny poranek dla dzieci MUZYKA GÓRĄ! NIEBIAŃSKI DUET – opowieść o harfie i flecie. Spotkanie poprowadziła nasza koleżanka Urszula Gutowska.
Na poranku dzieci usłyszły, jak brzmi duet złożony z najstarszych instrumentów na świecie. Na harfie zagrała Magdalena Miłaszewska, a na flecie Joanna Przewoźniczuk. Dzieci dowiedziały się między innymi: z którego instrumentu powietrze ucieka przez kominek? Dlaczego flet poprzeczny należy do rodziny instrumentów dętych drewnianych, mimo że zrobiony jest z blachy? Co to jest pikulina? Jak nastroić ponad 40 strun harfy?

12 marca 2011 na Bielańskiej Scenie Kameralnej Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury wystąpiła Dorota Stalińska z monodramem “Zgaga” na motywach powieści Nory Ephron.

13 marca 2011 odbyło się kolejne spotkanie muzyczne dla dzieci MUZYKA GÓRĄ!. Tym razem poranek poświęcony był fortepienowi.
Tomasz Kammel opowiadał o “Zaczarowanym fortepianie na dwoje, czworo i sześcioro rąk”. Najmłodsi przekonali się: Czy to prawda, że na jednym fortepianie mogą grać w tym samym momencie dwie, a nawet trzy osoby?; Czy to możliwe aby 30 palców grało jednocześnie
i nie było żadnych pomyłek? itd… itd…

20 marca 2011, jak co niedziela odbyło się muzyczne spotkanie edukacyjne MUZYKA GÓRĄ! Zaprasza Tomasz Kammel.
Tym razem na Bielańskiej Scenie Kameralnej wystąpiła Salonowa para – Liza Wesołowska, śpiew i Tomasz Sychowski, który akompaniował na fortepianie.
Najmłodsi widzowie zostali zaproszeni do XIX-wiecznego salonu muzycznego. W takich właśnie salonach często koncertował Fryderyk Chopin, gdzie przed niewielką publicznością wykonywał swoje kompozycje i improwizował. Dzieci dowiedziały się między innymi co to znaczy śpiewać bell canto, co to jest wokaliza i śpiew koloraturowy. Usłyszeli między innymi pieśń Fryderyka Chopina “Śliczny chłopiec”, wokalizę Wojciecha Kilara do filmu “Dziewiąte wrtota”, arię Królowej Nocy z opiry W.A. Mozarta “Czarodziejki flet”, arię Adeli z “Zemsty nietoperza” J. Straussa oraz arię “Przetańczyć całą noc” z musicalu “My fair Lady”.

19 marca 2011 na Bielańskiej Scenie Kameralnej wystąpiła Ewa Błaszczyk w monodramie “Rok magicznego myślenia” na motywach powieści Joan Didion. “Rok magicznego myślenia” to historia kobiety, która w jednej chwili traci dotychczasowe spokojne i bezpieczne życie – umiera jej mąż i samodzielnie musi zaopiekować się chorą córką. Nie ma wyboru, musi podjąć walkę i zmienić ból w pozytywną energię. Głęboka, mądra sztuka, znakomicie zagrana.

 

27 marca 2011 marca Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury świętował pierwszą rocznicę otwarcia Bielańskiej Sceny Kameralnej przy ul. Żeromskiego 29.
O godz. 12.30 dzieci obejrzały edukacyjny poranek muzyczny  MUZYKA GÓRĄ! Opowieść o polskiej kulturze ludowej na Mazowszu, który poprowadził Tomasz Kammel. Najmłodsi widzowie poznali zwyczaje i tańce polskiej szlachty, a również jak bawiła się polska wieś. Dowiedzieli się między innymi co to jest kontusz, jak się gra na chochlach i na czym polega konkurs strzelania z bata. Wystąpił zespół „Polski łan” Zbyszka Jasińskiego.
Wieczorem o 20.00 odbył się koncert „Na Bielanach kręci się nowa scena teatralna”. Kierownictwo muzyczne nad koncertem objął znany muzyk i aranżer Czesław Majewski.
W pierwszej części wystąpili artyści związani ze sceną operetkową i koncertową MTM – Maestro Wiesław Ochman, wirtuoz skrzypiec Vadim BrodskiIwona SochaLiza Wesołowska i Piotr Friebe. W drugiej zobaczyliśmy Annę Seniuk,Dorotę StalińskąMariana Opanię i Bohdana Łazukę. Koncert poprowadzili Anna Matusiak, dziennikarka Radia dla Ciebie i Maestro Wiesław Ochman.
Wieczorny koncert „Na Bielanach kręci się nowa scena teatralna” był transmitowany w Radiu dla Ciebie.

Od samego rana z foyer naszego Teatru Radio dla Ciebie nadawało audycję w związku
z obchodami Międzynarodowego Dnia Teatru. „Pogodną Niedzielę” poprowadziła Anna Matusiak. W pierwszej godzinie programu wystąpił (godz. 10-11) zespół „Polski łan”. Zespół muzyczny w składzie skrzypce, klarnet, kontrabas i akordeon zagrał kujawiaka. Potem Zbyszek Jasiński opowiedział o tym co zobaczymy w edukacyjnym poranku dla dzieci MUZYKA GÓRĄ! oraz dlaczego tak ważna jest popularyzacja polskiej kultury ludowej w kraju i na świecie.  Między 11.00 a 12.00 w audycji wystąpiła Urszula Gutowska, która opowiedziała o muzycznym programie edukacyjnym Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury opracowanym specjalnie dla szkół podstawowych oraz Tomasz Kammel, który od roku prowadzi muzyczne poranki dla najmłodszych MUZYKA GÓRĄ! W kolejnej godzinie „Pogodnej Niedzieli” wystąpili artyści współpracujący z naszym Teatrem – węgierska reżyserka Marta Meszaros, aranżer i pianista Czesław Majewski oraz dwie solistki, sopranistki  Iwona Socha i Liza Wesołowska. Na zakończenie tej części audycji Liza Wesołowska zaśpiewała pieśń Fryderyka Chopina „Piękny chłopiec” przy akompaniamencie Czesława Majewskiego. Między 13.00 a 14.00 w audycji zabrał głos dyrektor naczelny i artystyczny MTM Włodzimierz Izban. Opowiadał między innymi o rocznej działalności Bielańskiej Sceny Kameralnej. Słuchaczy Radia dla Ciebie pożegnał kwartet smyczkowy MTM, który zagrał Menueta D-dur z Divertimenta KV-334 W.A. Mozarta.
Wieczorny koncert „Na Bielanach kręci się nowa scena teatralna” był transmitowany w Radiu dla Ciebie.
Po godz. 18.00 przyszedł czas na prezentację naszego Teatru i Artystów w TVP Warszawa. W programie wystąpili Anna SeniukWiesław OchmanVadim Brodski i dyr. Włodzimierz Izban.

2 kwietnia na Bielańskiej Scenie Kameralnej MTM w ramach poranków dla dzieci MUZYKA GÓRĄ! wystawiliśmy bajkę baletową z muzyką Sergiusza Prokofiewa „Kopciuszek” . Spektakl wyreżyserowała i opracował choreograficznie Anna Wujkowska-Morka.

Wieczorem 2 kwietnia na Bielańskiej Scenie Kameralnej MTM wystąpiła Stanisława Celińska z recitalem poetyckim „Księga Hioba”. Spektakl w formie recytacji i poezji śpiewanej oparty został na Starym Testamencie w tłumaczeniu Czesława Miłosza w połączeniu z Pieśniami i Trenami Jana Kochanowskiego. Aktorce akompaniował pianista Tomasz Bajerski.

8 kwietnia 2011 w Zespole Szkół Sióstr im. Jezus odbyły się dwie audycje szkolne przygotowane przez Urszulę Gutowskąz Biura Koordynacji Artystycznej Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury.
Pierwsze ze spotkań skierowane do starszych uczniów było poświęcone muzyce orientalnej. Wystąpił zespół Lechistan. Słuchacze odszukiwali na wydrukowanych mapkach kraje, których muzyka była prezentowana: Armenię, Turcję, Iran, Afganistan i Mongolię. Muzycy grali na oryginalnych instrumentach jak zurna, tabla, lutnia arabska, al’oud, ney czy darabuka. Uczniowie dowiedzieli się między innymi co to jest raga i tala, jaka muzyka towarzyszy armeńskim weselom, jak brzmi kapela janczarska, czym charakteryzuje się śpiew gardłowy. Audycja była fantastyczną okazją do poznania muzyki „innej niż nasza”, która wzbudziła wielkie zainteresowanie zaskoczonych jej „dziwnością” i pięknem słuchaczy.
Druga audycja p.t. „Gitara” dla najmłodszych uczniów szkoły podstawowej, podczas której zapoznali się oni z brzmieniem i budową gitary klasycznej. Wybitny młody gitarzysta Konstanty Szemraj wykonał m. in. fragmenty jednej z suit Bacha oraz wirtuozowskie kompozycje hiszpańskich mistrzów, takich jak  Fernando Sor czy Gaspar Sanz. Młodzi słuchacze poznali charakterystykę różnych grywanych na gitarze tańców: od barokowego bourrée po współczesne tango. Była również okazja, aby odgadnąć nazwy poszczególnych części, z których zbudowany jest instrument i zajrzeć do środka korpusu, aby sprawdzić czy aby nie ma tam duszy. Po tych eksperymentach i po usłyszeniu o różnych technikach grania na instrumencie, z pewnością każdy uczeń doskonale zna wszelkie różnice między gitarą a skrzypcami, które prezentowane były jesienią.

8 kwietnia o godz. 20.00 na  Bielańskiej Scenie Kameralnej Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury świętowaliśmy 15. urodzinymonodramu Doroty Stalińskiej “Zgaga”. Był duży tort i loteria dla publiczności, gdzie szczęśliwcy wygrywali wspaniałe nagrody ufundowane przez sponsorów wieczoru. Sponsorem głównym spektaklubyła firma Zepter Polska. Sponsorami wieczoru byli: Krakowski KredensSokołówLajkonikLa Passion du Vin,Karuzela Smaku oraz fundator tortu urodzinowego Cukiernia Sowa.

Dorota Stalińska, aktorka niezależna, o ogromnym potencjale komediowym i dramatycznym, w tym roku obchodzi 35-lecie pracy artystycznej. 15 lat temu napisała sztukę „Zgaga, czyli tragiczne skutki poplątania jedzenia z miłością”  na motywach powieści Nory Ephron. Sama była też jej producentką, reżyserką, scenografką, kostiumologiem i sama w niej zagrała. Premiera monodramu odbyła się w stołecznym Teatrze Buffo w 1996 roku, po pięciu latach sztuka grana była w warszawskim Teatrze Nowym. Po jego likwidacji Artystka długo szukała sceny, gdzie mogłaby wystawiać „Zgagę”. Czekała również warszawska publiczność, a nawet już jej drugie pokolenie. W końcu Aktorka otrzymała propozycję od Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Mazowieckiego Teatru Muzycznego Włodzimierza Izbana aby spektakl wystawiać na Bielańskiej Scenie Kameralnej MTM. Tak więc już drugi sezon, przy zawsze pełnej widowni, bohaterka „Zgagi” Rachel opowiada o swoich małżeńskich perypetiach, o romansie męża, o jego kochance i jej mężu, o swoim poprzednim małżeństwie. Tekst skrzy się humorem. Dowcip jest jednak tylko swoistym mechanizmem obronnym przed mówieniem o tym co bolesne i trudne. W pierwszej części spektaklu Dorota Stalińska jako Rachel daje popis swoich umiejętności kulinarnych. Serwuje publiczności ugotowaną na scenie wyśmienitą zupę cebulową, placuszki ziemniaczane, pieczone jabłka,  „odlotowe” polędwiczki czy jajecznicę z 4 jaj na 8 osób. Widzowie ustawiają się w kolejce do degustacji. Aktorka „wciąga” widzów w spektakl, nawiązuje z nimi kontakt i w ten sposób stają się ważnym elementem przedstawienia.
W „Zgadze” Dorota Stalińska pokazuje nam swój doskonały warsztat aktorski. W pierwszym akcie odkrywa walory komiczne,
w drugim widzimy wybitną aktorkę dramatyczną.
Dorota Stalińska straciła już rachubę, ile razy wystąpiła w „Zgadze”. Od 15 lat gra monodram  w całej Polsce.  W 1998 roku pokazała go też w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, gdzie spektakl wzbudził zachwyt tamtejszej Polonii.

W sobotę 9 kwietania na Bielańskiej Scenie Kameralnej MTM wystąpiła kolejna gwiazda współpracująca z naszym Teatrem –
Joanna Szczepkowska. Aktorka wystąpiła w monodramie swojego autorstwa pt. “Goła Baba”. Spektakl wyreżyserowałaAgnieszka Glińska.

10 kwietnia najmłodsza widownia obejrzał na Bielańskiej Scenie Kameralnej MTM “Pchłę Szachrajkę”, spektakl według scenariusza i w reżyserii Anny Seniuk.   Jul i Jan czyli podróż z Pchłą Szachrajką” to przedstawienie na podstawie tekstów Jana Brzechwy 
Juliana Tuwima. W spektaklu udział wzięli  aktorzy Kinga Ilgner i Maciej Wojdyła oraz cała dziecięca widownia. Widowisko powstało we współpracy z Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

21 kwietnia w Sali Balowej na Zamku Królewskim w Warszawie odbył się koncert  „Gustaw Holoubek in Memoriam”. Ten niezwykły wieczór został zorganizowany już  po raz drugi w dniu urodzin WIELKIEGO AKTORA. Koncert poprowadził maestroWiesław Ochman, który zaprosił znakomitych młodych śpiewaków operowych – sopranistki Jolantę KowalskąIzabelę KłosińskąKatarzynę Mackiewicz i Izabelę Matułę oraz tenora Macieja Komandera i barytona Adama Szerszenia. Artystom towarzyszyła Orkiestra Mazowieckiego Teatru Muzycznego pod batutą maestro Tadeusza Serafina – dyrektora Opery Śląskiej.
Repertuar koncertu:
1. W.A. MOZART-UWERTURA do opery ”Wesele Figara” – Orkiestra MTM pod batutą T. SERAFINA
2. W.A. MOZART-ARIA ZERLINY z opery „Don Giovanni”- „Batti, batti …” – I.MATUŁA
3. W.A. MOZART-ARIA SZAMPAŃSKA z opery ”Don Giovanni” -A.SZERSZEŃ
4. W.A. MOZART-DUET ZERLINY i DON GIOVANNIEGO  z opery „Don Giovanni” – I. MATUŁA i A.SZERSZEŃ
5. G. PUCCINI- ARIA MANON LESCAUT z opery „Manon Lescaut”- ”Sola perduta…” I. KŁOSIŃSKA
6. G. PUCCINI-ARIA KAWALERA DES GRIEUX z opery Manon Lescaut”-”Donna non vidi mai”- M. KOMANDERA
7. G.ROSSINI-”ARIA FIGARA z opery ”Cyrulik Sewilski” -A.SZERSZEŃ

PRZERAWA

8. E.KALMAN-ARIA TASILLA z operetki „Hrabina Marica” -W. OCHMAN
9. E.KALMAN-ARIA HRABINY    z operetki „Hrabina Marica” – K. MACKIEWICZ
10. F.LEHAR -ARIA SU-CZONGA z operetki „Kraina Uśmiechu” -M. KOMANDERA
11. F.LEHAR-ARIA z operetki „Giuditta” „Kto me usta całuje ten śni”- J. KOWALSKA
12. E.KALMAN-DUET z operetki „Hrabina Marica” – K.MACKIEWICZ, M. KOMANDERA
13. WIĄZANKA  „MELODII KTÓRYCH CHĘTNIE SŁUCHAMY”- TUTTI W WIĄZANCE:
– I.R.SIECZYŃSKI -”WIEN, WIEN”- I.KŁOSIŃSKA (wiązanka Santa Lucia)
– II.J.PADILLA -”VALENCIA”  -M.KOMANDERA
– III.R.LEONCAVALLO -”LA MATTINATA” – I.MATUŁA
– IV.J.M.LACALLE -”AMAPOLA” -W.OCHMAN
– V.E.LECUONA -”SIBONEY”  -.K.MACKIEWICZ
– VI.V.PANZUTI -”WIECZÓR I MANDOLINA”- J.KOWALSKA, A.SZERSZEŃ
– VII.A.LARA -”GRANADA” -TUTTI

Na bis Artyści zaśpiewali “Libiamo” z opery “Traviata”

13 maja 2011 roku o godz. 20.00, w 30. rocznicę zamachu na Papieża Jana Pawła II, Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury i Instytut Papieża Jana Pawła II zorganizowali w Archikatedrze Warszawskiej koncert dedykowany Ojcu Świętemu.
Było to niezwykłe wydarzenie z udziałem wybitnych wykonawców, 65 muzyków orkiestrowych i 85 chórzystów.
Usłyszeliśmy kompozycje Henryka Mikołaja Góreckiego Beatus vir /Błogosławiony mąż/ i Totus Tuus  /Cały Twój/.
Zagrała Orkiestra Mazowieckiego Teatru Muzycznego pod kierownictwem Jerzego Maksymiuka. Partie solowe wykonał znakomity baryton Adam KruszewskiChór Filharmonii Narodowej zaśpiewał pod batutą chórmistrza Henryka Wojnarowskiego. Fragmenty poezji papieża Jana Pawła II odczytał wybitny krakowski aktor Jan Nowicki.

15 maja 2011 roku w Centrum Kultury w Błoniu Mazowiecki Teatr Muzyczny wystawił spektakl dla dzieci „Pchła Szachrajka” na podstawie tekstów Jana Brzechwy i Juliana Tuwima według scenariusza i w reżyserii Anny Seniuk. W przedstawieniu udział wzięli  aktorzy Kinga Ilgner i Maciej Wojdyła oraz cała dziecięca widownia (od 3 do 10 lat).

16 maja 2011 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbyło się uroczyste wręczenie Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury. Koncert poprowadzili znani dziennikarze radiowi i telewizyjni – Maria Szabłowska i Paweł Sztompke. Gala była transmitowana w programie I Polskiego Radia.
Kapituła TEATRALNEJ NAGRODY MUZYCZNEJ im. JANA KIEPURY już po raz piąty przyznała statuetki twórcom teatrów muzycznych. Pierwszą laureatką tej nagrody była Pani Maria Fołtyn, która otrzymała statuetkę za całokształt pracy artystycznej.
W tym roku Teatralną Nagrodę Muzyczną przyznano w 12 kategoriach. Kapituła w składzie: prof. Zdzisława Donat, prof. Zofia Rudnicka, Tatiana Kwiatkowska,  Maestro Wiesław Ochman, prof. Tadeusz Strugała oraz przewodniczący Włodzimierz Izban, spośród zgłoszeń nadesłanych przez teatry muzyczne w całej Polsce wybrała najlepszych twórców. Jedynie w kategorii nagroda specjalna za całokształt pracy artystycznej wyboru dokonała kapituła razem z melomanami – internautami.28 maja 2011 o godz. 18.00 na Bielańskiej Scenie Kameralnej odbył się recital Mariana Opani. Artysta wykonał innymi piosenki i pieśni Brela, Hemara, Wysockiego Okudżawy i Młynarskiego oraz kabaretowe monologi autorstwa Antoniego Słonimskiego, Marcina Wolskiego i Jana Pietrzaka. Na fortepianie akompaniował Janusz Tylman.

Oto nazwiska nagrodzonych artystów:

NAGRODA ZA CAŁOKSZTAŁT PRACY ARTYSTYCZNEJ – JERZY MAKSYMIUK

NAJLEPSZY REŻYSER – WOJCIECH KOŚCIELNIAK

NAJLEPSZA ŚPIEWACZKA – RENATA DOBOSZ

NAJLEPSZY ŚPIEWAK – MACIEJ KOMANDERA

NAJLEPSZY DEBIUT ŚPIEWACZKA – JOANNA JAKUBAS

NAJLEPSZY DEBIUT ŚPIEWAK – WOJCIECH SOKOLNICKI

NAJLEPSZY DYRYGENT – WOJCIECH RODEK

NAJLEPSZY SCENOGRAF – JAN POLEWKA

NAJLEPSZA TANCERKA – BEATA GIZA

NAJLEPSZY TANCERZ – DOMINIK MUŚKO

NAJLEPSZY CHOREOGRAF – ZOFIA RUDNICKA

NAJLEPSZY SPEKTAKL – MUSICAL LALKA W REŻ. WOJCIECHA KOŚCIELNIAKA I INSCENIZACJI TEATRU MUZYCZNEGO IM,. DANUTY BADUSZKOWEJ W GDYNI

Pomysłodawcą przyznania Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury jest
Dyrektor Naczelny i Artystyczny Mazowieckiego Teatru Muzycznego Włodzimierz Izban. Przedsięwzięcie to ma na celu propagowanie twórczości wielkiego polskiego tenora, promowanie Jego następców oraz integrację środowisk twórczych teatrów muzycznych w Polsce.

29 maja 2011 o godz. 12.30 odbył się ostatni w tym sezonie edukacyjny poranek dla  dzieci MUZYKA GÓRĄ! Zaprasza Tomasz Kammel. Tym razem najmłodsi poznali instrument złożony w harmonijkę czyli akordeon.
Wystąpił Warszawski Duet Akordeonowy. Muzycy wykonali między innymi kompozycje Bacha i mistrza akordeonu Astora Piazzolli oraz utwory ilustrujące hipopotamy i pociąg. Dzieci zobaczyły również tango tańczone przy akompaniamencie akordeonu

4 czerwca Mazowiecki Teatr Mmuzyczny im Jana Kiepury zagrał w Filharmonii Narodowej koncert galowy dla Polskiej Fundacji Gastroentorologicznej.
Wystąpili soliści i orkiestra Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury pod dyrekcją Tadeusza Karolaka.
Gościem specjalnym wydarzenia był Bohdan Łazuka, który wystąpił z minirecitalem. Artyście akompaniował Czesław Majewski.
Koncert poprowadził maestro Wiesław Ochman.

Visit Us On FacebookVisit Us On YoutubeVisit Us On Twitter