Sezon 2013/2014

W pierwszy weekend października 2013 roku Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury rozpoczął swój sezon artystyczny na Bielańskiej Scenie Kameralnej MTM w Warszawie.

4 października 2013 r.
został wystawiony monodram  Wojtka Miłoszowskiego w reż. Marty Ogrodzińskiej –Miłoszowskiej pt. „Rozkwaś Polaka”, przedstawienie w konwencji  one man show w znakomitym wykonaniu Marcina Kwaśnego. Sztuka w zabawny i ironiczny sposób pokazuje współczesne paradoksy i obyczajowość naszych rodaków. Jej bohaterem jest  przeciętny Polak, żonaty, mający dwójkę dzieci. Obserwując trzy dni z jego życia możemy go polubić i zobaczyć w nim siebie. Jacy jesteśmy w swoim zapędzeniu, stadnych zachowaniach, z jakimi absurdami codzienności już się pogodziliśmy.
„Przez ponad godzinę śmiejemy się z samych siebie, naszych żon, sąsiadów, a także szefów. Główny bohater to uczynny mąż i kochający ojciec, który opowiada o dostrzeżonych absurdach życia codziennego. Mówi o testowaniu wózka w hipermarkecie przed ruszeniem w rajd między alejkami, czy emerytach, którzy codziennie chyba celowo tworzą kolejki na poczcie. W opowiedzianych w satyryczny sposób doświadczeniach ankietera każdy widz znajdzie coś z własnego życia.” NaszeMiasto.pl

5 października 2013
Widzowie obejrzeli spektakl “Się Kochamy” Murray Schisgal w reżyserii Dariusza Taraszkiewicza. Wystąpili znani i lubiani aktorzy: Edyta Olszówka, Lesław Żurek i Rafał Cieszyński. Jest to historia o tym jak dwaj przyjaciele ze szkolnej ławy Harry i Milt spotykają się przypadkowo po latach. Harry po nieudanym związku jest bliski popełnienia samobójstwa, natomiast Milt jest szczęśliwym małżonkiem Ellen, co jednocześnie nie przeszkadza mu romansować z Lindą. Obydwaj mężczyźni postanawiają sobie wzajemnie pomóc. Harry ma uwieść żonę przyjaciela dzięki czemu zapomni o nieszczęśliwej miłości, a Milt będzie miał pretekst, aby rozwieść się z Ellen i ożenić z Lindą. Co wyniknie z tej misternej intrygi ????

18 i 20 października 2013
Na Bielańskiej Scenie Teatralnej MTM ponownie wystąpił Marcin Kwaśny w monodramie “Rozkwaś Polaka”.

19 października 2013
Na Bielańskiej Scenie Kameralnej MTM koncertował romski zespół Kałe Jakha z Krakowa. W repertuarze usłyszeliśmy tradycyjną muzykę cygańską, skoczne rytmy bałkańskie i rzewne rosyjskie romance.

20 października 2013
Na Bielańskiej Scenie Kameralnej MTM otworzyliśmy sezon teatralny dla najmłodszych. Tegoroczny cykl poranków muzycznych dla dzieci “Muzyka Górą!” poświęcony będzie muzyce z różnych stron świata. W niedzielę zaprosiliśmy młodych widzów na „Zieloną Wyspę”, do krainy baśni, smoków, zamków, elfów i tajemniczych druidów, a także niezwykłej celtyckiej muzyki i tańca. Dowiedzieli się jak brzmią rytmy jig i reel. Co to jest irlandzka harfa i duda? Zobaczyli jak można tańczyć skacząc, kopiąc i krzyżując cały czas nogi. Oraz po co Irlandczykom ciężkie buciory z klockami z przodu. W muzyczną podróż po „Zielonej Wyspie” zabrali dzieci: prowdząca poranek Ada Wdzieńkońska, zespół DUAN, a zatańczyła Maria Nowak.

26 i 27 października 2013
Mazowiecki Teatr Muzyczny otworzył swój nowy sezon na scenie Matecznik Mazowsze w Otrębusach. Rozpoczęliśmy wznowieniem spektaklu “Édith i Marlene” Évy Pataki w reżyserii Márty Mészáros. Jest to opowieść o wieloletniej przyjaźni dwóch niezwykłych kobiet i wybitnych artystek –  Édith Piaf i Marleny Dietrich. Widzimy dwie różne osobowości, dwa różne temperamenty – chłodną, wyniosłą Marlene i spontaniczną, ciągle poszukującą miłości Édith. Obydwie miały pogmatwane życie osobiste, obydwie wiele w życiu bezpowrotnie straciły. Ale zarówno Édith, jak i Marlene miały pasję. Tą pasją była sztuka. To miłość do śpiewu i muzyki połączyła te tak skrajnie odmienne osobowości. Odtwórczyniami tytułowych ról są  młode, piękne i nieprzeciętne zdolne artystki. W roli Édith zobaczyliśmy Annę Srokę-Hryń, a w postać Marlene wcieliła się Halina Mlynková.
W pozostałych rolach wystąpili: EwaTelega jako Momone, przybrana siostra Piaf;  Jacek Zienkiewicz jako Marcel, mistrz świata w boksie i jako Théo, fryzjer i piosenkarz, Arkadiusz Brykalski jako Leplée, właściciel baru i Raymond, autor tekstów i impresario; Pawł Szczesny w sobotę i Julian Mere w niedzielę jako komisarz policji i Tomasz Ziółkowski jako konferansjer.
Ogromnym atutem tego spektaklu są największe przeboje z repertuaru obydwu artystek. Usłyszeliśmy między innymi: „La vie en rose”, „Padam, padam” i „Milord” z repertuaru Édith Piaf, a także słynne piosenki „Gdzie są kwiaty z tamtych lat…?” oraz „Ich bin von Kopf bis Fuss auf Liebe Eingestellt” z filmu „Błękitny anioł”, gdzie tytułową rolę grała Marlena Dietrich. Wszystkie aranżacje zostały opracowane i przygotowane przez Czesława Majewskiego i Janusza Tylmana.

30 października 2013
Dyrekcja i pracownicy Mazowieckiego Teatru Muzycznego jak co roku złożyli na grobie Jana Kiepury kwiaty i zapalili znicze

8 listopada 2013
Pierwszym gościem WIECZORÓW MISTRZÓW w nowym sezonie artystycznym na Scenie w Muzeum była wybitna aktorka Stanisława Celińska. Każda Jej kreacja jest perfekcyjnie dopracowana. W każdej roli jest inna i niepowtarzalna. Potrafi swoją grą doprowadzić publiczność do szczerego śmiechu lub głęboko poruszyć. Kazimierz Kutz mówił o Niej: – Ma energię silnika odrzutowego, głos niebotyczny, muzykalność kompletną i odwagę zawodową jak mało kto. Po prostu – Stasia jest wspaniałą aktorką i niezwykłą osobą.
Stanisława Celińska opowiadała nie tylko o swojej pracy nad rolami aktorskimi, ale także zaśpiewała wiele piosenek ze swojego bogatego repertuaru.
Spotkanie poprowadził dziennikarz Polskiego Radia RDC Mike Urbaniak. Wieczór był transmitowany w patronackiej stacji.
Artystka podpisywała także swoją książkę “Niejedno przeszłam” wydaną przez Prószyński i Spółka oraz płytę “Nowa Warszawa” nagraną z Royal String Quartet i we współpracy z Bartkiem Wąsikiem.

16 listopada 2013
Na Bielańskiej Scenie Kameralnej wystąpił Wiktor Zborowski z swoim “One Man Show”. Repertuar wieczoru oparty był na najlepszych tradycjach polskiego kabaretu. Aktor wykonał nasze ulubione piosenki, świetne monologi i opowiedział zabawne historyjki, gdzie subtelny inteligentny dowcip przeplatał się ze szczyptą sentymentu i ironii. Usłyszeliśmy więc teksty Agnieszki Osieckiej, Andrzeja Sikorowskiego, Wojciecha Młynarskiego, Jeremiego Przybory, Antoniego Słonimskiego i Marcina Wolskiego. A wszystko wciąż aktualne i piękne.

17 listopada 2013
W ramach cyklu MUZYKA GÓRĄ! na Bielańskiej Scenie Kameralnej im. Jana Kiepury przedstawiliśmy “Muzykę i tańce z krainy Tysiąca i Jednej Nocy”.Tym razem przybliżyliśmy młodym widzom kulturę Bliskiego Wschodu. Okazało się, że kraina ta nie leży tak blisko Polski. Jest tam sucho i gorąco, a mimo to ludzie kochają taniec. A taniec, rytmy i muzyka są tam niezwykłe i zupełnie inne niż u nas. Tak więc, dzieci zobaczyły tańczący brzuch. Dowiedziały się po co Wschodniej tancerce przepona i w ogóle co to jest ta przepona. Usłyszały i zobaczyły darbukę, a także przepiękne, kolorowe i lśniące stroje tancerek Wschodu. Choreografię do poranka przygotował Teatr Tańca Nadii Mazur we współpracy z Barbarą Ilczuk.

30 listopada 2013
Na Bielańskiej Scenie Kameralnej MTM im. Jana Kiepury wystąpiła Krystyna Sienkiewicz ze “Śmiechoterapią”. Na koniec publiczność nagrodziła Artystkę owacjami na stojąco.

1 grudnia 2013
Na Bielańskiej Scenie Kameralnej MTM dzieci i rodzice mieli okazję posłuchać i poćwiczyć kolędy przed zbliżającym się Bożym Narodzeniem. Rodzinne kolędowanie to przecież jedna z najpiękniejszych świątecznych tradycji.  W ramach cyklu MUZYKA GÓRĄ! mali widzowie odbyli podróż „Z kolędą dookoła świata”. Najmłodsi dowiedzieli się jak obchodzi się Boże Narodzenie w różnych krajach, jak różne i czasami przedziwne są świąteczne zwyczaje w odległych zakątkach na świecie. Oprawę muzyczną spotkania przygotował Lemon Quartet.

6 grudnia 2013
Na Scenie w Muzeum gościem 15. WIECZORU MISTRZÓW był Zbigniew Zamachowski. Znamy jego wybitne kreacja teatralne i filmowe, pamiętamy niepowtarzalne dubbingi Shreka oraz doskonałe wykonania i interpretacje piosenek autorskich. Tym razem poznaliśmy naszego gościa również jako kompozytora muzyki filmowej oraz  autora muzyki i tekstów piosenek, które sam chętnie śpiewa.
Spotkanie  poprowadził dziennikarz Polskiego Radia RDC Mike Urbaniak.

14 i 15 grudnia 2013
Na scenie w Mateczniku Mazowsze Mazowiecki Teatr Muzyczny wystawił „Édith i Marlene” Évy Pataki w reżyserii Márty Mészáros.
Wystąpili: Edith – Anna Sroka-Hryń;  Marlene – Halina Mlynková;  Momone – Ewa Telega; Marcel, mistrz świata w boksie i Théo, fryzjer i piosenkarz –  Jacek Zienkiewicz; Leplée, właściciel baru i Raymond, autor tekstów i impresario –  Arkadiusz Brykalski; komisarz policji i konferansjer Julian Mere/ Paweł Szczesny.
Wszystkie aranżacje piosenek zostały opracowane i przygotowane przez Czesława Majewskiego i Janusza Tylmana.

1 stycznia 2014
Już po raz dziewiąty w sali koncertowej Filharmonii Narodowej odbył się Koncert Noworoczny Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury Pt. „Wiesław Ochman i Jego epoka”. Koncert dedykowany był wybitnemu Artyście
i niezawodnemu przyjacielowi naszego Teatru Wiesławowi Ochmanowi. Tenor rozpoczął obchody 55-lecie swojej pracy twórczej. Na benefisie wystąpili Katarzyna Hołysz – sopran, Aleksandra Stokłosa – sopran, Katarzyna Gierla – sopran, Renata Dobosz – mezzosopran, Maciej Komandera – tenor, Włodzimierz Skalski – baryton, Wojtek Gierlach – bas baryton, Paweł Konik – bas baryton, Makariy Pihura -bas oraz oczywiście sam Maestro. Zagrała Orkiestra MTM pod kierownictwem Jacka Bonieckiego.
W programie koncertu usłyszeliśmy między innymi:
1. W. Kilar – Polonez z filmu „Pan Tadeusz”
2.  S. Moniuszko: Aria Stolnika z I aktu opery Halka – wyk. M. Pihura.
3. G. Verdi: Aria Leonory Tacea la notte placida z opery Trubadur – K. Hołysz.
4. G. Verdi: Aria Procidy O tu Palermo… z opery Nieszpory Sycylijskie  – wyk. W. Gierlach.
5. G. Donizetti: Aria Leonory de Guzman z opery Faworyta – wyk. R. Dobosz.
6. G. Puccini: Aria Cavaradossiego z III aktu opery Tosca – wyk. M. Komandera.
7. S. Moniuszko: Pieśń Hrabiny Zbudzić się z ułudnych snów z opery Hrabina – wyk. A. Stokłosa.
8. W. A. Mozart:  Aria Leporella Madamina, il catalogo è questo z opery Don Giovanni – wyk. P. Konik.
Przerwa
9. W. A. Mozart: Aria Królowej nocy z opery Czarodziejski flet – wyk. K. Gierla
10. Wiązanka Mak Polny – wyk. R .Dobosz, A. Stokłosa, M. Komandera, W. Ochman
– Sei tu Maria – M.Komandera;
– Solo per te Lucia – W. Ochman, R. Dobosz, A. Stokłosa;
– Amapola – R.Dobosz , W.Ochman;
– Siboney – A.Stokłosa;
– Granada – W.Ochman oraz R .Dobosz, A. Stokłosa, M. Komandera.
11. G. Bizet: Kuplety Torreadora z opery Carmen – wyk. W. Skalski.
12. V. Chiara: La Spagnola – wyk. R. Dobosz, W. Ochman.
13. R. Stolz: Zagraj mi Cyganie z operetki Dama z portretu – wyk. A. Stokłosa.
14. R. Leoncavallo:  La Mattinata – wyk. M. Komandera.
15. G. Rossini: Aria Don Basilia z opery Cyrulik Sewilski – wyk. W.  Gierlach.
16. L. Bovio: Silenzio Cantatore – wyk. W.Ochman.
17. J. Strauss: Aria Rosalindy z operetki  Zemsta nietoperza – wyk. K. Hołysz.
18. R. Rodgers: Arioso z musicalu Południowy Pacyfik – wyk. W. Skalski.
19. F. Loewe: Arioso Elizy Przetańczyć całą noc z musicalu My Fair Lady – wyk. R. Dobosz.
20. R. Stolz – In Wien gibt’s… – wyk. A. Stokłosa, R. Dobosz, M. Komandera, W. Ochman.

Całość poprowadzili Miłka Skalska (TVP Warszawa) i Paweł Sztompke (Polskie Radio).
9. Koncert Noworoczny był w całości transmitowany w Programie I Polskiego Radia
i w TVP Warszawa

11 stycznia 2014
Na Bielańskiej Scenie Kameralnej MTM wystawiliśmy spektakl “Taksówka” według scenariusza filmowego Willa Kerna w reżyserii Igora Gorzkowskiego.
W Wigilię Bożego Narodzenia każdy dokądś zmierza… Szczególnie w takim mieście jak Warszawa, pełnym pośpiechu, z aspiracjami europejskiej stolicy, jednak podszytą wariactwem i niepokojem. Kogo spotkasz na ulicy? Czy to jego prawdziwa twarz? Z pozoru zwykli ludzie, ale każdy z nich ma niepowtarzalne wnętrze i ciekawe historie. Ich rysy twarzy, niby tak do siebie podobne. Pasażerowie warszawskiej taksówki – tutejsi i przyjezdni. W lusterku kierowcy odbija się żywy obraz miasta. W tle samotny DJ prowadzi audycję w radiu. Czy zadzwonisz do niego w ten dzień? Jego amerykańska muzyka i monolog towarzyszy Ci przez cały ten wieczór, gdy jedziesz taksówką do rodziny, przyjaciół, do kochanka, do pustego domu, gdziekolwiek…
Wystąpili: Anna Sroka-Hryń, Sławomir Grzymkowski (aktor Teatru Dramatycznego), Wiktor Korzeniewski, Bartosz Mazur.

12 stycznia 2014 
Na scenie BSK odbyło się kolejne spotkanie z cyklu MUZYKA GÓRĄ! Tym razem dzieci wraz z Warszawską Grupą Gamelanową wypłynęły na “Ocean Spokojny muzyki”. Najmłodsi usłyszeli niezwykłą muzykę wykonywaną na dość dziwnych i nieznanych instrumentach. Zobaczyli także tańce z dalekiej wyspy Jawy. Wszyscy byli oszołomieni jak barwne i piękne są stroje jawajskich tancerzy.

17 stycznia 2014
Odbył się “Wieczór Mistrzów” na Scenie w Muzeum. Tym razem gościem był Cezary Żak – aktor, którego kochają wszyscy za podwójną rolę  – księdza proboszcza i wójta z Wilkowyj. Bawił też telewidzów jako Karol Krawczyk w „Miodowych latach” i komisarz Tadeusz Chudy Chudziszewski w „Ludziach Chudego”. Cezary Żak to nie tylko aktor serialowy, ale również wybitny aktor teatralny, który zdobył wiele nagród i wyróżnień za swoje nieprzeciętne kreacje. Podczas styczniowego WIECZORU MISTRZÓW artysta opowiedział o swoich pasjach i miłości do teatru oraz pierwszych próbach reżyserskich.
Ulubione piosenki Cezarego Żaka z repertuaru Francka Sinatry i Billego Joela zagrał i zaśpiewał Sławomir Uniatowski.
Rozmowę poprowadziła Teresa Drozda – znana i lubiana dziennikarka Polskiego Radia RDC. Całość była transmitowana w patronackiej stacji.

25 stycznia 2014 i 26 stycznia 2014
W sali widowiskowo-koncertowej Matecznik Mazowsze w Otrębusach odbył się spektakl „Édith i Marlene” w inscenizacji Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury. Przedstawienie w reżyserii światowej sławy węgierskiej reżyserki Márty Mészáros to opowieść o wieloletniej przyjaźni dwóch niezwykłych kobiet i wybitnych artystek –  Édith Piaf i Marleny Dietrich. Miłość do śpiewu i muzyki połączyła te tak skrajnie odmienne osobowości. Zresztą największe przeboje z repertuaru obydwu artystek są nieodłącznym motywem tego spektaklu. Usłyszeliśmy między innymi: „La vie en rose”, „Padam, padam” i „Milord” z repertuaru Édith Piaf, a także słynną piosenkę „Ich Bin von Kopf Bis Fuss Auf Liebe Eingestellt” z filmu „Błękitny anioł”, gdzie tytułową rolę grała Marlena Dietrich.
W naszej inscenizacji wystąpili: w roli Édith – Anna Sroka-Hryń, która otrzymała za tę kreację Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury 2013; w roli Marlene – Halina Mlynkova (był to debiut teatralny tej Artystki). W pozostałych rolach: Ewa Telega, Arkadiusz Brykalski, Lesław Żurek, Julian Mere/Paweł Szczesny. Kierownictwo muzyczne: Czesław Majewski i Janusz Tylman.

1 lutego 2014
Bielańska Scena Kameralna MTM gościła dwójkę aktorów z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie – Monikę Niemczyk i Mariusza Kuźmińskiego. Ten znakomity duet zagrał w “Akompaniatorze” Anny Burzyńskiej w reż. Józefa Opalskiego. Sztuka opowiada historię tytułowego akompaniatora, który przez 30 lat darzy gorącym uczuciem piękną divę operową. Jednak przez cały ten czas nie odezwał się do niej słowem. Pewnego dnia postanawia wyznać miłość ukochanej. Niestety wybrał bardzo niefortunny moment i zwykłe spotkanie przy fortepianie zmienia się w groteskę – wyznania miłosne stają się groźbą, a lęk przed prawdziwym uczuciem przeistacza się w manipulację. Ten miłosny thriller trzyma widzów w napięciu do ostatniej chwili.

2 lutego 2012
Na Bielańskiej Scenie Kameralnej MTM odbył się muzyczny poranek edukacyjny dla dzieci MUZYKA GÓRĄ! Najmłodsi obejrzeli bajkę baletową „Dziadek do orzechów” na motywach baletu Piotra Czajkowskiego. Spektakl przygotował zespół Michała Bogdanowicza.

7 lutego 2014
Na „Scenie w Muzeum” odbył się siedemnasty “Wieczór Mistrzów” z udziałem Zofii Kucówny.
Już jako młodziutka aktorka piosenką wykonaną w Kabarecie Starszych Panów „Kaziu, zakochaj się” czy „Piosenką o okularnikach” Agnieszki Osieckiej „skradła serca” widzów. Jednak największe sukcesy odnosiła w teatrze. Jej role zawsze poruszały publiczność i nawet najbardziej wymagających krytyków. W jednej z recenzji czytamy: “Kucówna umie ruszać się, mówić, śmiać się, umie nawet – co należy do rzadkich wyjątków w polskim aktorstwie – płakać w rytm melodii Duke’a Ellingtona” (Agnieszka Baranowska “Kultura” 1980, nr 15).Nazwano Ją polską Giuliettą Masiną.
A sama Artystka tak podsumowała swoje dotychczasowe życie:
– Dobrze jest mieć świadomość, że nie zmarnowało się życia. Żyłam, pracowałam, grałam, podróżowałam, śmiałam się, cierpiałam też…
Spotkanie z Zofią Kucówną poprowadziła Teresa Drozda – dziennikarka Polskiego Radia RDC. Całość  transmitowano w patronackiej stacji.

9 lutego 2014
W Sali koncertowo-widowiskowej Matecznik Mazowsze Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury wystawił “Wesołą wdówkę” Frantza Lehára w reżyserii  Andrzeja Strzeleckiego.
“Wesoła wdówka” Frantza Lehára to jedna z najpopularniejszych operetek, która od ponad 100 lat grana jest na niemal wszystkich scenach muzycznych świata. Jest to również  najwybitniejsze dzieło w dorobku Lehára. Cudowna muzyka oraz dowcipne, pełne zaskakujących zwrotów akcji libretto oparte na farsie, nadal zachwycają publiczność i inspirują twórców. Najbardziej znane arie i duety takie jak: „Pieśń Wilii”, „Wieczorem jest Maxi”, „Usta milczą, dusza śpiewa” są w stałym repertuarze wybitnych śpiewaków lub nagrywane przez znakomite orkiestry. „Wesoła wdówka” to operetka, która miała również wiele adaptacji filmowych.
Wystąpili: Dorota Laskowiecka jako Hanna Glawari; Witold Zoladkiewicz jako Daniło Daniłowicz; Barbara Gutaj-Monowid jako Walentyna; Krzysztof Tyniec jako Baron Mirko Zeta; Piotr Friebe jako Camille de Rosillon; Zdzisław Kordyjalik jako Raoul de St. Brioche; Bogdan Śliwa jako Cascada; Andrzej Wiśniewski jako Bogdanowicz; Paweł Szczesny jako Niegus; Krzysztof Kurlej jako Kromow; Krzysztof Cybiński jako Priczicz; Agata Barwinek jako Olga; Kinga Machura jako Praskowia; Monika Sadłowska jako Sylwiana oraz Chór, Balet i Orkiestra MTM pod kierownictwem Jacka Bonieckiego.

14 lutego
Na Bielańskiej Scenie Kameralnej Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury odbył się koncert WALENTYNKI DLA KONESERÓW. W repertuarze znalazły się najpiękniejsze pieśni, arie i duety oraz wiersze miłosne. Wystąpili: Lilianna Zalesińska – mezzosopran, Michał Bogdanowicz – baryton, Piotr Szymanowicz – fortepian, a gościem specjalnym wieczoru był znany i lubiany aktor Jakub Wieczorek
Program wieczoru:
Wolfgang Amadeus Mozart 
Racz przyjąć łaskawie to serce, o Pani – duet
Guglielma i Dorabelli z opery Cosi fan tutte

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska          
Kto chce bym go kochała

Robert Schumann
Stille Liebe (Cicha miłość) sł. J. Kerner

George Gershwin 
The man I love (Mężczyzna którego kocham) sł. Ira  Gershwin

Fernando Obradors 
Del cabello mas sutil (Na twych miękkich włosach) sł. ludowe

Artur Rimbaud  
Romans (tł. J. Iwaszkiewicz)

Fryderyk Chopin  
Śliczny chłopiec sł. B.Zaleski

Robert Schumann 
Widmung (Dedykacja) sł. F. Rückert

Władysław Szpilman 
Znalazłem Cię sł.J. Wasowski

Rainer Maria Rilke 
Zgaś moje oczy (tł. M. Jastrun)

Camille Saint-Saëns 
Mon cœur s’ouvre à ta voix (Moje serce otwiera się na Twój głos) aria Dalili z opery Samson i Dalila

Sergiusz Rachmaninow  
Wies tabor spit (Cały obóz śpi) Cavatina Aleko z opery „Aleko”

E.E. Cummings  
Miłość jest gęstsza niż zapomnieć (tł. St. Barańczak)

Fryderyk Chopin 
Precz z moich oczu sł. A. Mickiewicz

Piotr Czajkowski
Sred szumowo bala (Na balu) sł. A Tołstoj

Francis Poulenc
Les chemins de l’amour (Drogi miłości) sł. J. Anouilh

Michał Glinka 
Wy nie pridiote wnow (Nie przyjdziesz znów) – duet

Wisława Szymborska  
Miłość szczęśliwa

Wolfgang Amadeus Mozart  
La ci darem la mano (Tam podamy sobie dłonie)-  duet Zerliny i Don Giovanniego z opery Don Giovanni

22 lutego 2014 
Na Bielańskiej Scenie Kameralnej Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury odbył się recital Anny Sroki-Hryń. Wiersz Guillaume’a Apollinaire’a „Ulica, którą płyną moje obie dłonie” stał się inspiracją do powstania projektu muzyczno-poetyckiego o tym samym tytule. Grupa młodych muzyków i wokalistka Anna Sroka-Hryń postanowili zmierzyć się z kultowymi wykonaniami piosenek Ewy Demarczyk. Kierownictwo muzyczne nad całością objęła Urszula Borkowska, która napisała swoje aranżacje. Tak więc usłyszeliśmy w nowym brzmieniu między innymi: “Grande valse brillante”, “Karuzelę z Madonnami” i “Konie Apokalipsy”. Piosenki zaśpiewała jedna z najzdolniejszych aktorsko i wokalnie artystek młodego pokolenia Anna Sroka-Hryń. Wystąpił też zespół muzyczny w składzie: Urszula Borkowska – piano; Justyna Baran – skrzypce; Marcin Świderski – saksofon; Konrad Kubicki – kontrabas; Piotr Maślanka – instrumenty perkusyjne; Klaudiusz Baran- akordeon.

23 lutego 2014
Na Bielańskiej Scenie Kameralnej MTM dzieci obejrzały poranek MUZYKA GÓRĄ! Flamenco – taniec andaluzyjskich Cyganów “Opowieść o Małym Czerwonym Buciku”.
Na zaproszenie Mazowieckiego Teatru Muzycznego spektakl flamenco przygotował Teatr Tańca FlamencoArte Nadii Mazur. Interaktywne przedstawienie słowno-taneczno-muzyczny, zostało opracowane z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym. Jego zadaniem było uwrażliwienie na rytm, nauczenie podstawowych pojęć dotyczących flamenco, przygotowanie i przeprowadzenie prostych zadań ruchowych.
Twórcy spektaklu:
Tekst, scenariusz, narracja – Mirella Gliwińska
Reżyseria, choreografie flamenco – Nadia Mazur
Wystąpili:
Mirella Gliwińska
Nadia Mazur
Anna Słoniewska
Aleksandra Pukos
Julio Alcocer

7 marca 2014
Gościem “Wieczorów Mistrzów” był Jerzy Połomski. Od 55 lat na scenie! Niezmiennie popularny i kochany przez publiczność. Nagrał kilkadziesiąt płyt i wyśpiewał piosenki, które zna cała Polska. Krytycy muzyczni nazywają Go “polskim Sinatrą”, a Polonia amerykańska okrzyknęła “Królem polskiej piosenki”. Podczas spotkania było wiele wspaniałych opowieści i wspomnień, ale także sporo muzyki i śpiewania. Obok Jerzego Połomskiego wystąpili również Jego wieloletni przyjaciele – Joanna Rawik i Jacek Cygan.
Partnerem medialnym WIECZORÓW MISTRZÓW jest RADIO DLA CIEBIE.
Spotkanie z Jerzym Połomskim poprowadziła Teresa Drozda – dziennikarka patronackiej stacji. Całość była transmitowana w RDC.

15 marca 2014
Na Bielańskiej Scenie Kameralnej Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury odbył się recital Piotra Machalicy. Artysta zaśpiewał swoje ulubine piosenki między innymi: Cohena, Brassensa, Osieckiej, Stachury.
Ten niezwykły projekt muzyczny przygotowało trio w składzie: Piotr Machalica – śpiew, Michał Walczak – gitara, Krzysztof Niedźwiecki – gitara.

16 marca, godz.  
W ramach cyklu dla dzieci MUZYKA GÓRĄ! najmłodsi poznali “Muzykę z Dzikiego Zachodu – Country”.
Dawno, dawno temu, bo minęło już ponad 150 lat, miliony białych osadników i traperów z Europy wyruszyło na Dziki Zachód czyli do nieznanej krainy Ameryki Północnej. Jedni chcieli uprawiać ziemię, inni poszukiwali przygód i sławy, jeszcze innych owładnęła „gorączką złota”. Ci wędrowcy z różnych odległych krajów, aby uprzyjemnić sobie czas podróży i ukoić tęsknotę do rodzinnych stron grali i śpiewali swoje ludowe piosenki, pieśni i ballady. Często zdarzało się, że przy jednym ognisku słychać było irlandzkie skrzypce, niemieckie cymbały, włoską mandolinę, hiszpańską gitarę i afrykańskie bandżo. I tak powstała muzyka country, czyli wiejska muzyka. A jak brzmiała i jak można było się przy niej bawić przekonał dzieci zespół county MILK BAR.

 22 i 23 marca 2014 
W sali koncertowo-widowiskowej Matecznik Mazowsze odbyły się dwa spektakle „Édith i Marlene”. Przedstawienie w reżyserii światowej sławy węgierskiej reżyserki Márty Mészáros i w inscenizacji Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury to opowieść o wieloletniej przyjaźni dwóch niezwykłych kobiet i wybitnych artystek –  Édith Piaf i Marleny Dietrich. To miłość do śpiewu i muzyki połączyła te tak skrajnie odmienne osobowości. Zresztą największe przeboje z repertuaru obydwu artystek są nieodłącznym motywem tego spektaklu. Usłyszymy między innymi: „La vie en rose”, „Padam, padam” i „Milord” z repertuaru Édith Piaf, a także słynną piosenkę „Ich Bin von Kopf Bis Fuss Auf Liebe Eingestellt” z filmu „Błękitny anioł”, gdzie tytułową rolę grała Marlena Dietrich.
W naszej inscenizacji wystąpią: w roli Édith – Anna Sroka-Hryń, która otrzymała za tę kreację Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury 2013; w roli Marlene – Halina Mlynkova (był to debiut teatralny tej Artystki).

29 marca 2014
na Bielańskiej Scenie Kameralnej MTM odbyła sie premiera spektaklu taneczno-muzycznego Teatru Tańca FlamencoArte p.t. “Księżycowe gody”.
“Są takie miejsca, gdzie czas nie ma znaczenia. Zieleń jest zielona, czerń jest czarna, a cisza jest cicha. Miłość to miłość, kłamstwo to kłamstwo, a śmierć to śmierć. Ani mniej ani więcej. W takich miejscach bywają jeszcze starzy bogowie. W takich miejscach spełniają się ich pragnienia. Obok mieszkają zwyczajni ludzie. Nie są ani lepsi, ani mądrzejsi od innych, może trochę ostrożniejsi? Ostrożniejsi, bo dobrze wiedzą, że trzeba uważać o co się prosi i że nie wolno igrać z Księżycem…..”
Zespół Teatru Tańca FlamencoArte sięgnął do legendy osadzonej w kulturze cyganów andaluzyjskich – nie tylko ich zwyczajach, muzyce i tańcu, ale przede wszystkim sposobie myślenia i postrzegania świata. Różne odcienie kobiecości, dojrzewanie do miłości i cena uczucia stają się pretekstem do muzyczno-tanecznego rozważania.
Na scenie współistnieją dwa światy – barwna narracja jako powrót do dawnej praktyki opowiadania baśni oraz sztuka flamenco – uzupełniająca to, co między słowami. Zachwycające choreografie, barwne stroje, tradycyjne rekwizyty, nawet śpiew i muzyka gitarowa „na żywo” – wszystko zostaje poddane zaskakującemu nastrojowi, udzielającemu się publiczności.
Wystąpili:
Nadia Mazur i Steffano Terrazzino w tanecznych rolach głównych
Magda Navarrete – śpiew
Mirella Gliwińska – narracja
tancerki Teatru Tańca FlamencoArte oraz gitarzysta flamenco

30 marca 2014
na kolejnym spotkaniu MUZYKA GÓRĄ! mali widzowie usłyszeli “Rytmy z gorącego lądu – muzyka afrykańska”,
występił zespołu Karibu Polska

4 kwietnia 2014
na Scenie w Muzeum odbył się “Wieczory Mistrzów” z Krystyną Prońko.
Krystyna Prońko, jedna z najbarwniejszych i niezwykłych osobowości polskiego show biznesu. Jest wokalistką, kompozytorką, pedagogiem, publicystką i producentką muzyczną. Jej niewyczerpana energia i wrażliwość najpiękniej wyraża się w piosenkach, które zawsze poruszają odbiorców. Wystarczy choćby wspomnieć „Psalm stojących w kolejce”, „Jesteś lekiem na całe zło”, czy „Jutro zaczyna się tu sezon”.

5 kwietnia 2014
na Bielańskiej Scenie Kameralnej MTM odbył się Koncert muzyki bałkańskiej, wystąpił zespół SHARENA.
Muzyka formacji Sharena to istny “bałkański tygiel”! I wcale to nie dziwi,bo nazwa zespołu oznacza w języku macedońskim różnorodność i wielobarwność. Tak więc na koncercie usłyszeliśmy muzykę z Serbii, Macedonii, Bułgarii, Bośni i Albanii.
Wystąpili:
Janek Trojanowski – flety, gitara, śpiew
Małgosia Pałubska – skrzypce, śpiew
Zosia Kolbe-Wojdyr – śpiew, gajda, darbuka
Paweł Stępień – akordeon
Łukasz Owczynnikow – kontrabas/gitara basowa
Maciek Wojcieszuk – perkusja

6 kwietnia 2014
na Bielańskiej Scenie Kameralnej MTM najmłodsi obejrzeli MUZYKĘ GÓRĄ!”Arabesque, grand jeté, demi-plié”. Tym razem spotkanie poświęcone było baletowi klasycznemu. Wystąpili uczniowie Szkoły Baletowej im. T. Turczynowicza w Warszawie.

13 kwietnia 2014
Na Bielańskiej Scenie Kameralnej odbyło się kolejne spotkanie muzyczne dla najmłodszych MUZYKA GÓRĄ! Tym razem dzieci wybrały się na “spacer” z muzyką dawną. Dowiedziały się między innymi: Jak wygląda szałamaja? Co to jest lira korbowa? I jak brzmi viola da gamba? Razem z zespołem Canor Anticus przewędrowaliśmy od wieku XIII, aż do XVIII stulecia. Było ciekawie, tajemniczo i pięknie. Wystąpiła Magdalena Tejchma z zespołem.

26 kwietnia 2014
W sali koncertowo-widowiskowej Matecznik Mazowsze w Otrębusach odbył się ostatni w tym sezonie spektakl „Édith i Marlene”. Przedstawienie w reżyserii światowej sławy węgierskiej reżyserki Márty Mészáros i w inscenizacji Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury to opowieść o wieloletniej przyjaźni dwóch niezwykłych kobiet i wybitnych artystek –  Édith Piaf i Marleny Dietrich. W głównych rolach wystąpiły: Édith – Anna Sroka-Hryń, Marlene – Halina Mlynkova .

9 maja 2014
Gościem ostatniego w tym sezonie WIECZORU MISTRZÓW na Scenie w Muzeum był Stanisław Soyka. Ten wybitny muzyk niejednokrotnie zaskakiwał nas swoją wszechstronnością i różnorodnością działań muzycznych. Tworzy i wykonuje zarówno utwory popowe jak i jazzowe, komponuje muzykę filmową i do spektakli teatralnych. Ogromnie dba o wartość literacką swoich piosenek. Wciąż pamiętamy i kochamy takie przeboje jak „Tolerancja”, „Cud niepamięci”, Sonety Szekspira” i „Soplicowo”.
Gościem Stanisława Soyki był śpiewak, poeta i kompozytoe Adam Strug.
Spotkanie  poprowadziła dziennikarze Polskiego Radia RDC Teresa Drozda. Całość była transmitowana w patronackiej stacji.

10 maja 2014
Na Bielańskiej Scenie Kameralnej wystąpiła Krystyna Sienkiewicz. Podczas wieczoru poprowadziła kabaretową i piosenkową “Śmiechoterapię”.

11 maja 2014
Na Bielańskiej Scenie Kameralnej odbył się poranek MUZYKA GÓRĄ! “Oj, będzie weselisko!”. Zespół Zbyszka Jasińskiego “Polski łan” zaprezentował najmłodszym staropolskie obyczaje ludowe. Były tańce,hulanki i swawole, jak to na prawdziwym weselu. Dzieci usłyszały weselne przyśpiewki, zobaczyły piękne kolorowe stroje i zabawy ludowe. Dowiedziały się co to są oczepiny, nauczyły się „Klapoka” i jak tańczy się marsza łowickiego.
Całość poprowadziła nasza koleżanka Ula Gutowska.

22 maja 2014
już po raz ósmy zostaną wręczone TEATRALNE NAGRODY MUZYCZNE im. JANA KIEPURY.Gala odbyła się w sali widowiskowo-koncertowej Matecznik Mazowsze w Otrębusach. Kapituła w składzie: prof. Zdzisława Donat, prof. Zofia Rudnicka, scenograf Tatiana Kwiatkowska, Maestro Wiesław Ochman, Maestro Kazimierz Kord oraz przewodniczący Włodzimierz Izban, spośród zgłoszeń nadesłanych przez teatry muzyczne w Polsce wybrali najlepszych twórców. Statuetki otrzymali:

NAGRODA ZA CAŁOKSZTAŁT PRACY ARTYSTYCZNEJ –
BERNARD ŁADYSZ

NAJLEPSZY SPEKTAKL –
Portret W INSCENIZACJI TEATRU WIELKIEGO W POZNANIU

NAJLEPSZY REŻYSER –
JANUSZ WIŚNIEWSKI, OPERA BAŁTYCKA W GDAŃSKU
NAJLEPSZA ŚPIEWACZKA –
KAROLINA SIKORA, OPERA BAŁTYCKA W GDAŃSKU
ex aequo
ANNA WIŚNIEWSKA-SCHOPPA, OPERA ŚLĄSKA W BYTOMIU

NAJLEPSZY ŚPIEWAK –
MARIUSZ GODLEWSKI, OPERA WROCŁAWSKA
ex aequo
RAFAŁ SIWEK, WARSZAWSKA OPERA KAMERALNA

NAJLEPSZY DEBIUT, ŚPIEWACZKA –
MARCELINA BEUCHER, OPERA BAŁTYCKA W GDAŃSKU

NAJLEPSZY DEBIUT, ŚPIEWAK –
HUBERT WALAWSKI, OPERA BAŁTYCKA W GDAŃSKU

NAJLEPSZY DYRYGENT –
TADEUSZ KOZŁOWSKI, TEATR WIELKI W POZNANIU

NAJLEPSZY SCENOGRAF –
JUSTIN C. ARIENTI, TEATR WIELKI W POZNANIU

NAJLEPSZY CHOREOGRAF –
IZADORA WEISS, OPERA BAŁTYCKA W GDAŃSKU
ex aequo
ROBERT GLUMBEK, OPERA NA ZAMKU W SZCZECINIE

NAJLEPSZA TANCERKA –
YUKA EBIHARA, TEATR WIELKI OPERA NARODOWA

NAJLEPSZY TANCERZ –
VLADIMIR YAROSHENKO, TEATR WIELKI OPERA NARODOWA

PROGRAM KONCERTU:

Wykonawcy:
Anna Wiśniewska-Schoppa, Marcelina Beucher – sopran
Hubert Walawski – tenor
Yuka Ebihara i Vladimir Yaroshenko – taniec
Orkiestra Mazowieckiego Teatru Muzycznego pod batutą Jacka Bonieckiego

Paweł Sztompke – gospodarz wieczoru
Paweł Szczesny – lektor

Program:
1. S. Moniuszko: uwertura do opery Halka – wyk. Orkiestra MTM
2. W. A. Mozart: aria Donny Elviry Mi tradi guell’alma ingrata z opery Don Giovanni – wyk. M. Beucher
3. W. Żeleński: aria Janka z opery Janek – wyk.  H. Walawski
4. G. Verdi: aria Leonory Tacea la notte z opery Il trovatore – wyk. A. Wiśniewska-Schoppa
5. G. Verdi: Preludium z opery La Traviata – wyk. Orkiestra MTM
6. G. Verdi: Recytatyw i aria Alfreda Lunge da lei/De miei bollenti spiriti z opery La Traviata – wyk. H. Walawski
7. G. Verdi: aria Violetty Addio del passato z opery La Traviata – wyk. Marcelina Beucher
8. G. Puccini: Aria Toski Vissi d’arte Vissi d’amore z opery Tosca – wyk. A. Wiśniewska-Schoppa
9. R. Wagner: Adagio z dramatu muzycznego Tristan i Izolda, choreografia Krzysztofa Pastora, kostiumy Macieja Zienia, nagranie Netherlands Radio Philharmonic pod dyrekcją Edo’a de Waarta (Challenge Classics) – wyk. Y. Ebihara i V.Yaroshenko (taniec)

24 maja 2014 
Na Bielańskiej Scenie Kameralnej wystąpił gościnnie Teatr Dramatyczny z Płocka. Publiczność obejrzała spektakl „Wydmuszka” Marcina Szczygielskiego. W rolach głównych wystąpiły jako Halina Kociemba – Hanna Zientara, jako Roksana Kluczyk – Katarzyna Anzorge.

25 maja 2014
Na Bielańskiej Scenie Kameralnej MTM odbyło się ostatnie w tym sezonie spotkanie muzyczne dla najmłodszych MUZYKA GÓRĄ! “Na dworze Maharadży” muzyka i tańce indyjskie.
W mitologii indyjskiej jednym z bóstw jest Śiwa. Hindusi nazywają go też Nataraja (Nataradża), co oznacza „Mistrza i Władcę tańca”. Taki przydomek wcale nie dziwi, bo Tańczący Śiwa zna aż 108 tanecznych pozycji. Jego taniec oznacza uderzenie serca człowieka, czyli „chidamabaram”. Podobno Śiwa tańczy z radością w sercu każdego.
Podczas poranku MUZYKA GÓRĄ! wystąpił Teatr Tańca Nadii Mazur. Choreografię przygotowały Magdalena Niernsee i Marta Krzemień-Ojak

31 maja 2014
Na Bieleńskiej Scenie Kameralnej odbył się Recital Jerzego Połomskiego.
Ten niezmiennie popularny i kochany przez publiczność Artysta występuje na scenie od 55 lat.. Nagrał kilkadziesiąt płyt i śpiewa piosenki, które zna cała Polska. Krytycy muzyczni nazywają Go “polskim Sinatrą”, a Polonia amerykańska okrzyknęłą “Królem polskiej piosenki”. Podczas wieczoru widzowie usłyszeli Jego najpiękniejsze piosenki. Nie zabrakło też tych, które znamy i nucimy od lat. Jak choćby: “Cała sala śpiewa…”, “A mnie jest szkoda lata”, “Bo z dziewczynami…”, “Do zakochania jeden krok…”

Tak zakończyliśmy nasz kolejny sezon

Visit Us On FacebookVisit Us On YoutubeVisit Us On Twitter