Teatr

Teatr

Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie został powołany Uchwałą Nr 42 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z 25 kwietnia 2005 r. Pierwotnie nazywany „Operetką”, obecnie funkcjonuje jako Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie. Obowiązki dyrektora Teatru od 17 października 2016 r. pełni Iwona Wujastyk.

Pierwsza premiera Teatru odbyła się 17 września 2005 r., a była nią operetka „Zemsta nietoperza” J. Straussa, w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego i pod kierownictwem muzycznym Jerzego Maksymiuka.

Kolejnymi premierami teatru były klasyczne utwory gatunku operetkowego, jak „Wesoła wdówka” F. Lèhara (reż. Andrzej Strzelecki), przedstawienia wyreżyserowane przez Mártę Mészáros: „Księżniczka czardasza” (I. Kálmána), „Hrabina Marica” (I. Kálmána) oraz muzyczna opowieść o przyjaźni wielkich artystek „Édith i Marlene” także w reżyserii Márty Mészáros.

Ważnym elementem bogatej działalności Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury jest organizacja koncertów, prezentujących różne gatunki muzyczne. Najważniejsze z tych projektów to Koncerty Noworoczne, prezentowane do kilkunastu lat w Filharmonii Narodowej. Koncerty Noworoczne są jednymi z najważniejszych wydarzeń artystycznych stolicy. Do tej samej grupy należą galowe koncerty wieńczące każdą edycję konkursu Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury. Konkurs ten organizowany jest od 2006 roku i ma zasięg ogólnopolski. To jedyne wydarzenie tego rodzaju, które łączy środowisko teatrów muzycznych w całym kraju. Ideą przewodnią projektu jest nagradzanie najwybitniejszych polskich twórców, działających na polu sztuki teatralno–muzycznej. Każdego roku Kapituła przyznaje nagrody w kilkunastu kategoriach, statuetkami z wizerunkiem patrona Teatru, Jana Kiepury, wyróżniając m.in. najlepszych śpiewaków operowych i wokalistów musicalowych, tancerzy, choreografów, scenografów, dyrygentów i reżyserów, a także twórców plakatów teatralnych.

Do ważniejszych koncertów zorganizowanych przez Mazowiecki Teatr Muzyczny, które zapisały się szczególnie w pamięci widzów należą:„Polscy tenorzy pamięci Jana Kiepury”, „Koncert – Operetka Warszawiakom na Wielkanoc”, „Muzyka polskiego baroku” (organizowany we współpracy z chórem „Poznańskie Słowiki”, pod batutą prof. Stefana Stuligrosza), „Requiem Żołnierskie” Marka Sewena, „Koncert Urodzinowy Ireny Santor”, „Beatus vir” (koncert dedykowany Papieżowi Janowi Pawłowi II, pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka).

W dorobku fonograficznym Teatru znajduje się siedem albumów. Dwa wydawnictwa: „Polscy tenorzy pamięci Jana Kiepury” i „Muzyka polskiego baroku”, były nominowane do nagrody „Fryderyka”. Ostatnim wydawnictwem płytowym Mazowieckiego Teatru Muzycznego jest dwupłytowy zapis XII Koncertu Noworocznego z 1 stycznia 2017 r., do którego dołączona jest płyta DVD. Na nagraniu można usłyszeć i zobaczyć wybitnych śpiewaków operowych i instrumentalistów: Edytę Piasecką, Marcelinę Beucher, Krystiana Krzeszowiaka, Wojciecha Sokolnickiego, Marcina Bronikowskiego, Szymona Kobylińskiego, Annę Wandtke, Bogdana Kierejszę, Daniela Wnukowskiego i Grzegorza Bożewicza. W czasie XII Koncertu Noworocznego Dyrekcję Orkiestry Mazowieckiego Teatru Muzycznego objęli Piotr Sułkowski i Jerzy Maksymiuk. Maksymiuk tego wyjątkowego wieczoru został także uhonorowany medalem „Pro Masovia”.

Przestrzenią działalności Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury jest Bielańska Scena Kameralna, która dzięki współpracy z Samorządem Dzielnicy Bielany stała się dobrze rozpoznawalnym punktem kulturalnych działań Teatru, cieszącym się uznaniem warszawskiej publiczności.

Mazowiecki Teatr Muzyczny dokłada starań, by zgodnie ze swoją misją, być jak najczęściej obecnym poza granicami Warszawy. Realizacją tej idei jest m.in. projekt cyklu koncertów pod wspólnym tytułem „Brunetki, Blondynki…”, który Teatr prezentuje na scenach niemal całego Mazowsza. Pierwsza edycja programu odbyła się w 2017 roku i od tej pory jest z powodzeniem kontynuowana w każdym kolejnym sezonie teatralnym.

Od 2016 roku ważną muzyczną propozycją Mazowieckiego Teatru Muzycznego są „Królewskie Koncerty w Dniu Kobiet”, organizowane zawsze 8 marca w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Podczas tych wyjątkowych spotkań muzycznych prezentowany jest co roku inny, starannie dobrany repertuar. Formuła koncertów zakłada łączenie występów śpiewaków operowych i musicalowych, z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej pod batutą wybitnego dyrygenta. Królewskie Koncerty w Dniu Kobiet przez kilka lat stały się wiarygodną i dobrze rozpoznawalną marką muzyczną na artystycznej mapie Warszawy.

Mazowiecki Teatr Muzyczny współorganizował wraz z Best Art Concept Sebastiana Wypycha festiwal „Wisłostrada Sztuki”, organizowany w ramach obchodów Roku Rzeki Wisły. W czasie Festiwalu, który odbywał się od czerwca do połowy września 2017 roku, mazowiecka i warszawska publiczność mogła uczestniczyć w koncertach i warsztatach muzycznych, przybliżających mieszkańcom Mazowsza muzykę klasyczną i jazzową.

Teatr jest również współproducentem cyklu programów, emitowanych w TVP3 Warszawa pt. „Mistrzowie”. Są to spotkania z ważnymi postaciami polskiej kultury, o znaczącym dorobku artystycznym. Projekt ten nawiązuje do realizowanych z dużym powodzeniem w ubiegłych latach „Wieczorów Mistrzów”, których pomysłodawcą był pierwszy Dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego, Włodzimierz Izban.

W 2018 roku miała miejsce kolejna premiera Teatru. Po „Księżniczkę czardasza” Kalmana sięgnął uznany reżyser światowej sławy – Michał Znaniecki. Zaproszenie do stworzenia mazowieckiej „Księżniczki czardasza”, obok reżysera, przyjęli znakomici realizatorzy i artyści, na co dzień tworzący i występujący na wielu światowych scenach. Kierownictwo muzyczne objął Rafał Kłoczko, scenografię, gotową do odwiedzenia wielu scen na Mazowszu, zaprojektował Luigi Scoglio, kostiumy – Magdalena Dąbrowska, za choreografię odpowiadała Inga Pilchowska, a za przygotowanie chóru Dariusz Zimnicki.

W 2018 roku Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury zaprosił widzów, z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 20-lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego, na cykl koncertów pt. „Mazowsze w sercu Niepodległej”. W programie koncertów znalazły się najpiękniejsze, najbardziej charakterystyczne i znaczące dla ostatnich 100 lat utwory polskiej literatury muzycznej, a także fragmenty utworów literackich. Koncert wyreżyserował Tomasz Gęsikowski, aktor filmowy i teatralny, który jednocześnie prowadził wydarzenie. Kierownictwo muzyczne nad projektem objął kompozytor, aranżer, obecny na polskiej scenie muzycznej od ponad 70 lat – Zbigniew Rymarz. Podczas koncertu występowali: Tomasz Gęsikowski, Izabela Bukowska-Chądzyńska, Stanisław Górka, Wojciech Machnicki i Artur Gotz oraz Krzysztof Kryształ, a towarzyszył im zespół muzyczny.

W 2019 roku Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury rozpoczął długofalową współpracę ze zlokalizowaną na warszawskim Bemowie SCENĄ KOCJANA. W nowej sali widowiskowej, której widownia jest przeznaczona dla niemal 200 osób, Teatr proponuje publiczności wartościowe koncerty oraz przedstawienia muzyczne dla dzieci. Obszerne foyer może być z powodzeniem aranżowane jako przestrzeń wystawowa.

 

Visit Us On FacebookVisit Us On YoutubeVisit Us On Twitter