III festiwal muzyczny Ostrołęckie Operalia

III festiwal muzyczny Ostrołęckie Operalia

Od 26 sierpnia do 9 września w Ostrołęce i okolicach trwał będzie III Festiwal Muzyczny „Ostrołęckie Operalia”. Organizatorami Festiwalu są Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie i Towarzystwo Muzyczne imienia Grażyny Bacewiczówny w Ostrołęce.  

Festiwal w tym roku trzykrotnie zagości w Ostrołęce, a także w Powiecie Ostrołęckim: Lelisie, Olszewie-Borkach i Myszyńcu. Podczas sześciu koncertów zabierzemy widzów w muzyczną podróż, a w trakcie całego Festiwalu wystąpi blisko 150 artystów!

Festiwal tradycyjnie już otworzy koncert galowy na Fortach Bema: „Najpiękniejsze utwory muzyki klasycznej i filmowej” w wykonaniu solistów: Bożeny Bujnickiej (sopran) – solistki m.in. Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i Jakuba Milewskiego (baryton) – Dyrektora Artystycznego Festiwalu,
a towarzyszyć im będzie Płocka Orkiestra Symfoniczna im. W. Lutosławskiego, którą poprowadzi jeden z najwybitniejszych w historii polskiej muzyki dyrygentów, kompozytor muzyki do ponad 100 produkcji filmowych – Maestro Jerzy Maksymiuk. W programie znajdą się arie operowe, ale dominowała będzie
w tym roku polska muzyka filmowa. Koncert odbędzie się 26 sierpnia (niedziela) o godz. 19:00 (Forty Bema, ul. Warszawska 2a).

1 września zapraszamy na dwa koncerty „Drogi do Niepodległej”, które odbędą się w Lelisie – Centrum Kultury – Biblioteki i Sportu (godz. 17:00) i Olszewie-Borkach – budynek przeznaczony na Gminny Ośrodek Kultury (godz. 20:00). Koncert wykonają soliści: Justyna Reczeniedi (sopran) i Jakub Milewski (baryton) z towarzyszeniem Kameralnej Orkiestry Festiwalowej. Gościem specjalnym będzie znana aktorka – Teresa Lipowska, która poprowadzi narrację podczas obydwu koncertów.

7 września na scenie przy DH Kupiec o godz. 18:00 zabrzmi koncert „Con amore” – opera, operetka, musical. Podczas koncertu na scenie zobaczymy m.in. Aleksandrę Orłowską-Jabłońską (sopran), Natalię Ołów (mezzosopran), Wonhyeok Choia (tenor) i Jakuba Milewskiego (baryton), a usłyszymy m.in. „Usta milczą, dusza śpiewa…”, „Habanerę”, czy „Twoim jest serce me”. Przy fortepianie zasiądzie Natalya Gaponenko. Koncert poprowadzi Prezes Polskiego Radia RDC, krytyk muzyczny – Tadeusz Deszkiewicz. Koncert transmitowany będzie przez Polskie Radio RDC.

8 września w Myszyńcu o godz. 19:00 na scenie Regionalnego Centrum Kultury Kurpiowskiej

w Myszyńcu tenor – Dionizy Wincenty Płaczkowski, baryton – Jakub Milewski i bas – Michał Dembiński zaśpiewają największe hity męskiej literatury wokalnej, zarówno pochodzące z oper, operetek, jak też musicali. Koncert poprowadzi znany prezenter radiowy i telewizyjny – Ryszard Rembiszewski.

9 września o godz. 19:00 w hali widowiskowo-sportowej im. A. Gołasia odbędzie się koncert finałowy III Festiwalu Muzycznego „Ostrołęckie Operalia”. Nie zobaczymy w tym roku spektaklu operowego, ponieważ organizatorzy w sposób szczególny chcieli uczcić przypadającą na ten rok 40. Rocznicę wyboru na Papieża świętego już Jana Pawła II. Po raz pierwszy w Ostrołęce zabrzmi utwór z muzyką Jakuba Milewskiego – Kantata „Totus Tuus – CałyM Twój…” z librettem Jerzego Binkowskiego napisana z okazji 20. Rocznicy wizyty Jana Pawła II na Podhalu (premiera czerwiec 2017 r. w Zakopanem). Na scenie pojawią się wybitni polscy soliści: Olga Szomańska, Edyta Krzemień, Michał Gasz i Janusz Kruciński. Towarzyszyć im będzie Płocka Orkiestra Symfoniczna im. W. Lutosławskiego, a także Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej. Wszystko to pod dyrekcją kompozytora Jakuba Milewskiego.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Zapraszamy!

16 sierpnia 2018
Visit Us On FacebookVisit Us On YoutubeVisit Us On Twitter