A MURY RUNĄ – KONCERT PIOSENEK JACKA KACZMARSKIEGO W WYKONANIU JULIANA MERE

A MURY RUNĄ – KONCERT PIOSENEK JACKA KACZMARSKIEGO W WYKONANIU JULIANA MERE

13.12.2015 – Bielańska Scena Kameralna.

“A mury runą”…koncert piosenek napisanych przez Jacka Kaczmarskiego od końca lat 70-tych do końca lat 90-tych czyli w czasach przełomu, gdy w Polsce nastroje społeczne i rosnący bunt doprowadził do rewolucji Solidarności i upadku systemu rządów narzuconych siłą po II wojnie światowej w Polsce i ościennych krajach Europy Środkowej. Bardem tego czasu, najbardziej wyrazistym, młodym i zbuntowanym był Jacek Kaczmarski.

To jego nagrania z nielegalnych taśm magnetofonowych sprawiły, że nastolatek z Krakowa – Julian Mere, zaczął swoją przygodę z piosenką i gitarą, która doprowadziła go do wielu nagród od Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie po Festiwale Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Jacek Kaczmarski swoje myślenie o świecie wyrażał w piosenkach, tak jak Włodzimierz Wysocki w Rosji Radzieckiej czy Bob Dylan w USA. Była w tych piosenkach niezgoda na zastany porządek i chęć zmiany tego świata. Po latach poeta – bard Jacek Kaczmarski zauważył, że świata na swój obraz i podobieństwo nie przetworzy, a ludzi w aniołów nie zamieni, więc sam zaczął opisywać świat w bardziej czarnych barwach, ale starał się nie oszukiwać swoich wielbicieli i sam siebie.

Koncert Juliana Mere to poszukiwanie prawdy o czasie niezapomnianym burzy i naporu, o ludziach którzy uwierzyli, że wreszcie coś mogą w swoim życiu zmienić i o Jacku Kaczmarskim – artyście niezapomnianym, bolącym i wzruszającym.

Julian Mere wystąpił w towarzystwie zespołu Doroty Wasilewskiej (piano, bas, trąbka) – pianistki i aranżerki utworów, grając sam na gitarze.

Nie zabrakło oczywiście kultowych już murów: Epitafium dla Wysockiego, Kasandra, Lekcja historii klasycznej, Sen Katarzyny II, Krajobraz po uczcie, Autoportret Witkacego, Arka Noego, Wykopaliska, Encore, jeszcze raz, Obława, Powrót , Somosierra, Źródło, Ballada żebracza, Nasza klasa, Starzy ludzie w autobusie, Wigilia na Syberii ,Mury…

 

JM1

13 grudnia 2015
Visit Us On FacebookVisit Us On YoutubeVisit Us On Twitter