Zarys fabuły operetki “Wesoła wdówka”. Premiera już 13 i 14 września!

Zarys fabuły operetki “Wesoła wdówka”. Premiera już 13 i 14 września!

Zabawna i pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji historia bogatej wdowy Hanny Glawari, o której zainteresowanie i rękę toczy się skomplikowana gra. Wśród pokrętnych intryg, nieporozumień i niedopowiedzeń klucz do serca tytułowej bohaterki znajdzie ten, który ofiaruje jej prawdziwe, bezinteresowne i szczere uczucie. 

Poniżej przedstawiamy zarys fabuły operetki, której premiera już w najbliższy piątek i sobotę.

Akt I

Intryga zawiązuje się na…przyjęciu. W Paryżu w siedzibie poselstwa księstwa Pontevedry, licznie zgromadzeni goście świętują urodziny panującego księcia. Gospodarz, baron Mirko Zeta, podejmuje zaproszonych gości szampanem i bawi ich błyskotliwymi rozmowami ma jednak poważne zmartwienie. Z porannej depeszy dowiedział się, że Hanna Glawari, bogata wdowa po bankierze z Pontevedry, opuściła ojczyznę i wyjechała do Paryża. Dyplomaci obawiaja się, aby nie straciła głowy dla jakiegoś paryskiego uwodziciela, bo jej majątek musi pozostać w rodzinnym księstwie. Minister skarbu radzi zająć się młodą wdową. Wzywają Hrabiego Daniłę Daniłowicza, uroczego utracjusza, który ma uwieść bogatą wdowę. Okazuje się jednak, że parę przed laty łączyło burzliwe uczucie, a ta dawna historia komplikuje plany barona Zety.

Akt II

Na spotkaniu w pałacyku Hanny Glawari trwa swoisty kontredans między dawnymi kochankami. Tymczasem baron Zeta kontynuuje swoją intrygę. Bojąc się, że Hanna zwróci uwagę na młodego Kamilla Rosillion, poleca zająć się nim swojej żonie – Walentynie. Ta para jednak już od dawna ma romans, który próbuje ukryć przed otoczniem. Hanna Glawari, tocząc grę z Daniłą, ogłasza niespodziewanie swe zaręczyny z Kamilem de Rosillion.

Akt III

Wszyscy bohaterowie spotykają się ponownie na przyjęciu w pałacyku Hanny Glawari. Atrakcją spotkania jest pastisz występu paryskiego kabaretu (wśród gryzetek pojawia się także Walentyna). Daniło, zrozpaczony decyzją Hanny o zaręczynach, oświadcza, że zabrania jej wychodzic za mąż za Francuza i pozbawiać ojczyznę majątku. Nadal nie wyjawia jednak ukochanej swojego uczucia.

Zraniony zdradą żony baron Zeta żąda rozwodu i prosi o rękę Hannę Glawari, aby ratować finanse ojczystego księstwa. Wdowa wyjawia, że zgodnie z testamentem, majątek jej zmarłego męża przepadnie z chwilą jej ponownego zamążpójścia. Ta informacja ostudza zamysły barona Zety, a otwiera usta Danile, który dotąd nie chciał, aby jego miłość do bogatej wdowy była oceniana jako interesowna. Hanna przyjmuje jego szczere oświadczyny i ogłasza, że pełny zapis testamentu przekazuje majątek jej drugiemu mężowi. Szczęśliwie kończą się także miłosne perypetie barona Zety, który przekonuje się o uczciwości Walentyny.

 

8 września 2019
Visit Us On FacebookVisit Us On YoutubeVisit Us On Twitter