Piosenka to forma Magiczna według Wojciecha Młynarskiego
26.09.2017 r., godz. 19:00
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego ul. Modzelewskiego 59
Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury zaprasza na premierę koncertu PIOSENKA TO FORMA MAGICZNA WG WOJCIECHA MŁYNARSKIEGO, która odbędzie się 26 września, godz. 19.00 w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
„Wojciech Młynarski nam Polski nie opisał, on ją nam napisał. Mówimy o niej jego słowami.
Jego piosenki pomagały Polakom przeżyć już Gomułkę, ale dziś widać, jak bardzo są napisane jakby wczoraj. Dotykają wszystkich naszych aktualnych strachów i śmiechów, a że posiadł jakąś cudowną umiejętność zawstydzania rzeczywistości, jej samej robi się głupio, kiedy rozpoznaje się w piosence Młynarskiego.”
Michał Ogórek
„Piosenka to forma magiczna” to koncert na podstawie tekstów i tłumaczeń Wojciecha Młynarskiego, który w mistrzowski i niepowtarzalny sposób opisywał otaczającą nas rzeczywistość.
Na program składa się 21 piosenek m.in. „Strasznie lubię cię piosenko”, „Dziewczyny bądźcie dla nas dobre”, „Po co babcię denerwować”, „Układanka”, „Absolutnie”, „Truskawki w Milanówku”, „Ballada Skandynawska”, „Konie”, „Nie wycofuj się inteligencjo”, „Nie ma jak u mamy”.
kierownictwo muzyczne – Aldona Krasucka
reżyseria – Magdalena Smalara
Występują:
Hanna Śleszyńska
Magdalena Smalara
Anna Sroka-Hryń
Jacek Bończyk
Arkadiusz Brykalski
Jakub Gąsowski
Gra zespół muzyczny w składzie:
Aldona Krasucka – fortepian
Wiesław Wysocki – saksofon
Wojciech Gumiński – bas
Szymon Linette – perkusja
Gospodarz programu – Michał Ogórek
Wojciech Młynarski nam Polski nie opisał, on ją nam napisał. Mówimy o niej jego słowami.
Jego piosenki pomagały Polakom przeżyć już Gomułkę, ale dziś widać, jak bardzo są napisane jakby wczoraj. Dotykają wszystkich naszych aktualnych strachów i śmiechów, a że posiadł jakąś cudowną umiejętność zawstydzania rzeczywistości, jej samej robi się głupio, kiedy rozpoznaje się w piosence Młynarskiego.
Z czasem to rzeczywistość zaczynała się wzorować na jego opisach i dopasowywać do tego, jak o niej śpiewał. Tak było ze słynną piosenką „Jesteśmy na wczasach”, która wyszydzała „potańcówki” i „wieczorki zapoznawcze”, a stała się nieodzownym punktem wszystkich dancingów i nadała im nowy impuls do życia. Na piosenkę „Róbmy swoje” powoływali się w tym samym czasie Wojciech Jaruzelski i Lech Wałęsa: każdy z nich chciał „robić swoje”, tylko każdy z nich rozumiał przez to zupełnie co innego.
A sam Młynarski robił po prostu trochę miejsca na lepsze życie dla Polaków. Na tę „jedną noc, pół dnia”, bo „szczęście zwykle tyle trwa”.
Jedna z piękniejszych piosenek: „Lubię wracać tam, gdzie byłem” jest jakby mottem naszego koncertu. „Do znajomych drzwi pukać, myśląc czy nie stanie w nich czasami ta dziewczyna z warkoczami”…
Magia sceny sprawia, że odnajdzie się „kilka nut i kilka wierszy z czasów, gdy kochałeś pierwszy raz”.
Michał Ogórek