18.10.2015  – “Operetkowy zawrót głowy” – Jerzego Snakowskiego – Gwiazda Wieczoru Jacek Laszczkowski

18.10.2015 – “Operetkowy zawrót głowy” – Jerzego Snakowskiego – Gwiazda Wieczoru Jacek Laszczkowski

18.10.2015 r.

Jacek Laszczkowski w Konstelacji Gwiazd na Krakowskim Przedmieściu!

 Koncert jednego z najsłynniejszych polskich tenorów – Jacka Laszczkowskiego zainaugurował działalność nowego miejsca na muzycznej mapie Warszawy – Sceny Krakowskie Przedmieście MTeatru. Wybitny śpiewak wystąpił w ramach cyklu  “Konstelacje Gwiazd/ Operetkowy zawrót głowy” Jerzego Snakowskiego.

 Seria gwiazdorskich spotkań Jerzego Snakowskiego, to kapitalny sposób na promocję zaniedbywanego dziś przez muzyczne sceny gatunku – operetki. Co miesiąc w pięknej sali Centralnej Biblioteki Rolniczej przy ul. Krakowskie Przedmieście odbywać się będą koncerty wybitnych artystów opery i operetki, którzy promować będą również dobrze zapowiadających się adeptów wokalistyki.

Jerzy Snakowski, znawca teatru muzycznego, opery, operetki, musicalu, nadał “Konstelacji gwiazd” interesującą i dynamiczną formułę. Pierwsza część koncertu – to sceniczne show, wypełnione rozmową, muzyką wykonywaną na żywo, nagraniami wideo, refleksją, anegdotą i żartem. Połączenie edukacji i rozrywki na wysokim poziomie. Propozycja zarówno dla znawców, jak też laików.

Premierowe spotkanie rozpoczął od krótkiej dawki historii operetki i anegdot o “Orfeuszu w piekle” Offenbacha. Potem przyszedł czas na prezentację gości. Jackowi Laszczkowskiemu towarzyszyła na scenie młoda sopranistka – Aleksandra Wiwała, absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, która obecnie kształci się w Akademii Operowej przy Operze Narodowej oraz córka – utalentowana pianistka Joanna Laszczkowska. W rozmowie z Jerzym Snakowskim, bohater wieczoru, gwiazda takich scen, jak m.in. Hamburgische Staatsoper, Bayerische Staatsoper w Monachium, Palais Garnier w Paryżu, Semperoper w Dreźnie, Royal Opera House Covent Garden w Londynie czy mediolańska La Scala, opowiedział o swojej artystycznej drodze, ale też wspomniał o zabawnej historii związanej ze swoim głosem.

– Na studiach uczyłem się koloratury na arii hrabiego Almavivy z “Cyrulika sewilskiego” Rossiniego, ale wciąż bez właściwego rezultatu – opowiadał Jacek Laszczkowski. – Pewnego razu, w pobliskiej Dziekance, szlifowałem tę arię pod prysznicem i nagle z kranu poleciała zimna woda. Gdy zacząłem szczękać zębami – koloratura wreszcie wyszła jak należy. Dzięki temu zaraz potem wygrałem Międzynarodowy Konkurs Wokalny w Vercelli…

Koncert wypełniły najpiękniejsze arie i duety z operetek “Księżniczka czardasza” Emmericha Kálmána  i „Wesoła wdówka“ Franza Lehára, a także fragmenty „Cyganerii“  Pucciniego, w których wspaniale Jackowi Laszczkowskiemu partnerowała jasnym sopranem Aleksandra Wiwała.

W drugiej części wieczoru Jacek Laszczkowski brawurowo wykonał serię neapolitańskich pieśni Francesco Paola Tostiego. Wieczór zakończył legendarny duet Brindisi z opery Traviata Giuseppe Verdiego.

Publiczność owacyjnie przyjęła premierowy koncert “Konstelacje gwiazd/ Operetkowy Zawrót Głowy”.

 

 

 

19 października 2015
Visit Us On FacebookVisit Us On YoutubeVisit Us On Twitter